Wpływ zróżnicowania utrzymania ruchu na MyMS

Produkcja

O tym, że działanie służb utrzymania ruchu może być dużo bardziej wydajne, decydują różne czynniki. Jednym z nich, do którego odnosiła się pierwsza części naszego cyklu artykułów, są dokumenty normalizacyjne dotyczące różnej problematyki UR, a drugim dane.

Najbardziej zaawansowanym krajowym zbiorem Standardów Technicznych (spośród znanych autorowi) jest zbiór przygotowany przez Grupę LOTOS SA1. Jest to kilkaset dokumentów, z których część dotyczy różnych aspektów problematyki nadzoru stanu technicznego. Oczywiście na świecie istnieją bazy danych dokumentacji technicznej, które zawierają dokumenty w znacznie bardziej dojrzałej formie, i które są znacznie lepiej aktualizowane.
Jeśli chodzi o dane, to należy zwrócić uwagę, w jaki sposób mogą być one gromadzone i jak przetwarzane. Również i w tym wypadku wiele zależy od tego, jak dobre są to dane i w jaki sposób zostały zbierane i zmagazynowane. To one bowiem mają za zadanie wspierać działania UR.
W tej części naszego cyklu artykułów dowiemy się, w jakim stopniu zróżnicowanie służb UR będzie wpływać na kształt systemu MyMS, czyli systemu monitorowania stanu technicznego uwzględniającego również diagnostykę i realizację procesów. Wyjaśnimy też, dlaczego standaryzacja jest niezbędna do lepszego działania służb utrzymania ruchu. Posłużymy się tu przykładem doboru czujników. 

REKLAMA

​​

Funkcjonowanie Służb Utrzymania Ruchu

W praktyce wykorzystywane są różne formy utrzymania ruchu określane jako: awaryjne, prewencyjne, bazujące na stanie technicznym, predykcyjne, prognostyczne, preskryptywne [1]. Każda z wymienionych wymaga spełnienia pewnych warunków technicznych i organizacyjnych, aby osiągnąć możliwie najwyższy poziom zaawansowania. 
Te uwarunkowania techniczno-organizacyjne stają się tym potrzebniejsze, im liczniejszy zbiór majątku produkcyjnego przypisany jest do UR w sposób wymagający oceny jego bieżącego stanu technicznego po to, aby mając wykonaną ocenę, podejmować decyzję o najwłaściwszej obsłudze lub zakresie remontu. 

Rys. 1. Techniki wykorzystywane w ocenie stanu majątku produkcyjnego

Degradacja stanu technicznego może przebiegać z różną intensywnością. W konsekwencji przejście od stanu pełnej funkcjonalności do takiego, w którym realizacja funkcji celu zostaje utracona, może zajmować lata, lub następować w ciągu ułamka sekundy. Utrata możliwości realizacji funkcji celu wymaga przeprowadzenia remontu. Jego koszt będzie uzależniony od zaawansowania uszkodzenia. Oczywiście czym remont większy, tym jego koszty także proporcjonalnie większe. Jednak znaczący wpływ na wynik finansowy działania przedsiębiorstwa mogą wywierać także straty ponoszone w konsekwencji zakłóceni...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy