NORMY TECHNICZNE (i przepisy techniczne) to dokumenty, które regulują stosunek człowieka do przyrody, procesu korzystania z maszyn i urządzeń itd. Racjonalizują one, na podstawie istniejącego poziomu wiedzy, m.in. działania w zakresie techniki, wykorzystywania sił przyrody, bezpiecznego stosowania narzędzi pracy. Ich przestrzeganie przyspiesza wzrost gospodarczy, światowy handel i rozwój technologiczny, co przekłada się na poprawę wyników w zakresie ochrony środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju. Normy wspomagają standaryzację w jak najszerzej pojętej działalności badawczej, technologicznej, produkcyjnej, serwisowej, usługowej etc.
Normy są również ważnym narzędziem w obszarze działania utrzymania ruchu. Jak ważnym, gdzie i dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest celem niniejszego artykułu.
REKLAMA
POZIOMY NORMALIZACJI
Normy cechują się różnym zasięgiem geograficznym. W konsekwencji wyróżnia się:
- Normy MIĘDZYNARODOWE – ustanawiane przez międzynarodowe organizacje normalizacyjne, np. ISO[1], ASTM International[2] itp.
- Normy REGIONALNE – ustanawiane przez jednostki normalizacyjne o zasięgu większym niż kraj i mniejszym niż świat, np. Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN – Comité Européen de Normalisation) działa na rzecz 34 krajów europejskich[3],
- Normy KRAJOWE – ustanawiane przez krajowe jednostki normalizacyjne danego kraju z myślą o powszechnym dostępie i stosowaniu na całym terytorium tego kraju, np. w Polsce – Polska Norma; w tej kategorii wyróżnia się:
– normy BRANŻOWE (BN) – opracowywane przez branżowe ośrodki normalizacyjne i adresowana do podmiotów danej branży, czyli działu lub poddziału gospodarki krajowej[4],
– normy ZAKŁADOWE (ZN – zwane też LOKALNYMI) – obowiązujące w danym zakładzie pracy, przedsiębiorstwie lub grupie powiązanych ze sobą przedsiębiorstw na mocy decyzji osoby zarządzającej lub właściciela; normy te mogą mieć charakter krajowy lub w przypadku koncernów międzynarodowych mogą być wymagane do stosowania w przedsiębiorstwach grupy zlokalizowanych w różnych krajach.
Dla wszystkich ww. pięciu poziomów norm można wyróżnić ic...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!