Dlaczego rośnie popyt na skroplony gaz wśród przedsiębiorstw?

Aktualności Energetyka

Według polskiej firmy konsultingowej z sektora energetycznego, Esperis, LNG – gaz ziemny w stanie ciekłym – to paliwo odnotowujące dynamiczne wzrosty popularności. W 2019 roku polski rynek małotonażowego LNG, czyli gazu dystrybuowanego w formie ciekłej, wzrósł o 19%, a w 2020 roku już o 43% rok do roku i osiągnął poziom ok. 120 tysięcy ton. Dlaczego popyt tak rośnie i czy polskie firmy muszą przygotować się do zmiany źródła, z którego pozyskują energię?

Nie tylko polskie instytucje przewidują szybki rozwój małotonażowego LNG, czyli gazu ziemnego w formie ciekłej wykorzystywanego przez przemysł, firmy produkcyjne i transportowe. Rosnący popyt prognozuje też amerykańska firma doradcza FTI Consulting. Zgodnie z przeprowadzonym w 14 krajach europejskich badaniem, popyt na małotonażowe LNG między 2020 a 2025 rokiem może rosnąć o 17% rocznie.

REKLAMA

– Badania przewidują, że średni wskaźnik rocznego wzrostu (CAGR) dla Polski do roku 2025 będzie wynosił aż 40%. Takie statystyki są konsekwencją postępującej dekarbonizacji, ale w głównej mierze przejściem przedsiębiorców z węgla właśnie na gaz – mówi Krzysztof Kowalski, pre...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy