Dział: Energetyka

Sections
Clear
Brak elementów
Edition
Clear
Brak elementów
Type of content
Clear
Brak elementów
Sorting

Platformy do zarządzania energią w przemyśle – klucz do oszczędności i efektywności

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie efektywność energetyczna i zrównoważone zarządzanie energią są priorytetem, systemy monitoringu i zarządzania energią stają się coraz ważniejsze. Firmy i instytucje wciąż poszukują sposobów, aby kontrolować i zoptymalizować swoje zużycie energii elektrycznej. Dodatkowo postawa taka doskonale wpisuje się w obecną strategię państwa, która traktuje zwiększenie efektywności energetycznej gospodarki jako jedno z kluczowych działań.

Read more

Przemysłowy blackout

Ostatnie, siarczyste, ponad 40-stopniowe mrozy spowodowały spore trudności z dostawami prądu w krajach skandynawskich. Wzrosło nie tylko samo zużycie prądu, ale jednocześnie drastycznie zmalały dostawy energii produkowanej przez systemy Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W Finlandii zamarzły praktycznie wszystkie wiatraki, a obecne tam elektrownie atomowe nie dawały sobie rady ze zwiększonym zapotrzebowaniem.

Read more

Bezpłatne wejście na targi Energetab po rejestracji

ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla przemysłu energetycznego, zarówno konwencjonalnego jak i opartego na odnawialnych źródłach energii. Ponad 400 wystawców z Polski i ze świata zaprezentuje swoje produkty i usługi na terenach wystawienniczych spółki ZIAD Bielsko-Biała SA

Read more

Wykonywanie instalacji odnawialnych źródeł energii przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – podstawowe zagadnienia prawne

Przepisy ustawy o odnawialnych źródłach energii umożliwiają zarówno wspólnotom, jak i spółdzielniom mieszkaniowym korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w drodze wykonywania instalacji OZE. W niniejszym artykule przyjrzymy się powyższemu zagadnieniu od strony obowiązujących przepisów prawa, mając na uwadze, że inwestycje w odnawialne źródła energii, w tym szczególnie pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne, zyskują coraz więcej zwolenników wśród odbiorców indywidualnych, szczególnie dzięki możliwości dofinansowania fotowoltaiki i pomp ciepła z różnych programów, zarówno rządowych, jak i ze strony samorządów lokalnych.

Read more

Ograniczenie przestojów w produkcji dzięki zastosowaniu systemu zarządzania energią elektryczną

Energia elektryczna generuje koszty dla firmy produkcyjnej zarówno w sposób bezpośredni (stanowi kilka, kilkanaście procent kosztów działania przedsiębiorstwa), jak i pośredni – jej niewłaściwe parametry czy niedobór mogą powodować nieprawidłowości w pracy (np. szybsze zużycie maszyn), a wręcz opóźnienia czy przestoje. Chcąc zrównoważyć wszystkie te aspekty, firmy coraz częściej stosują system zarządzania energią elektryczną.

Read more

Diagnostyka termowizyjna w energetyce

Mając świadomość, że jakość energii elektrycznej i bezpieczeństwo jej użytkowania są ściśle powiązane ze stanem technicznym instalacji i urządzeń, musimy zdawać sobie również sprawę, że oględziny i przeglądy bez zastosowania odpowiedniego sprzętu, prowadzone metodą tradycyjną, mogą nie dać pełnego obrazu o stanie faktycznym wszystkich połączeń na drodze, jaką pokonuje energia elektryczna.

Read more

Audyty Energetyczne Przedsiębiorstw – jak przygotować?

Według znowelizowanej ustawy z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 868) z dniem 30 września 2021 r. kończy się okres przeznaczony do wykonania audytu przedsiębiorstwa przewidzianego tą ustawą. Obowiązek ten dotyczy jedynie przedsiębiorstw dużych w rozumieniu tej ustawy.

Read more

Kärcher Klimatycznym Liderem Europy 2021

Prestiżowy dziennik brytyjski Financial Times opublikował na swych łamach ranking 300 europejskich firm, które najlepiej radzą sobie z redukowaniem emisji gazów cieplarnianych. Wśród wymienionych firm znalazła się także niemiecka firma rodzinna Kärcher – globalny lider w dostarczaniu technologii czyszczenia.

Read more

Dlaczego rośnie popyt na skroplony gaz wśród przedsiębiorstw?

Według polskiej firmy konsultingowej z sektora energetycznego, Esperis, LNG – gaz ziemny w stanie ciekłym – to paliwo odnotowujące dynamiczne wzrosty popularności. W 2019 roku polski rynek małotonażowego LNG, czyli gazu dystrybuowanego w formie ciekłej, wzrósł o 19%, a w 2020 roku już o 43% rok do roku i osiągnął poziom ok. 120 tysięcy ton. Dlaczego popyt tak rośnie i czy polskie firmy muszą przygotować się do zmiany źródła, z którego pozyskują energię?

Read more

Trendy w budownictwie przemysłowym

Niskoemisyjne budynki z zielonymi dachami, czerpiące energię wyłącznie z zasobów naturalnych, efektywnie wykorzystujące deszczówkę, otoczone płytami chodnikowymi pochłaniającymi CO2 – to nie jest obraz futurystycznego osiedla mieszkaniowego, a rzeczywistość, jaką powoli obserwujemy na rynku nieruchomości przemysłowych w Polsce. Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania stają się standardem, o który zabiegają najemcy oraz właściciele obiektów produkcyjnych i magazynowych. O jakich rozwiązaniach najczęściej jest mowa?

Read more

Bezpłatne spotkania online z producentami z branży OZE i energetyki

Trwają zapisy na wydarzenie organizowane przez Departament Handlu Prowincji Jiangsu oraz Targi. Spotkania dedykowane są polskim przedsiębiorcom chcącym nawiązać współpracę z chińskimi producentami materiałów budowlanych, nowych technologii w energetyce i tworzyw sztucznych. Spotkanie online odbędzie się w dniach od 24 do 27 maja.

Read more

Zielona energia w firmie – fakty i mity

Na temat możliwości korzystania z zielonej energii w firmie powstało wiele mitów. Część z nich, jak konieczność inwestowania w kosztowne instalacje czy długi okres zwrotu inwestycji stały się barierami, przez które aż 95% przedsiębiorców nie decyduje się na OZE[1]. Jakie warunki faktycznie należy spełnić, by móc korzystać w firmie z zielonej energii? Co przedsiębiorca może na tym zyskać?

Read more