Temat numeru: Energetyka
Kogeneracja, czyli tzw. skojarzona gospodarka energetyczna, to proces technologiczny polegający na jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła użytkowego. Zakłady przemysłowe w swoich procesach wykorzystują energię elektryczną oraz ciepło. Energia elektryczna w większości jest używana do innych celów niż procesy technologiczne – np. do oświetlenia, napędów czy zasilania urządzeń biurowych. Natomiast ciepło w zdecydowanej większości, ponieważ nawet w 95%, wykorzystywane jest do procesów technologicznych. O tym, jakie korzyści niesie kogeneracja w zakładach produkcyjnych przeczytają Państwo w artykule Jacka Szymczyka (s. 6).
Zachęcam również do zagłębienia się w tematykę zarządzania pracownikami. W czasie pandemii koronawirusa wiele osób oczekuje od swojego pracodawcy i przełożonego większego wsparcia niż zwykle. Warto zatem bliżej przyjrzeć się tematyce efektywnej komunikacji wewnętrznej w zakładzie produkcyjnym (s. 54), zastanowić się na tym, jak poradzić sobie ze stresem pracowników (s. 56) i spróbować stworzyć pozytywne środowisko pracy (s. 58).
Dodatek specjalny w tym wydaniu czasopisma „Służby Utrzymania Ruchu” jest wyjątkowo obszerny. Wiedząc, że tematyka gospodarki olejowo-smarowniczej w wielu zakładach jest traktowana po macoszemu, postanowiliśmy przybliżyć Państwu temat nowatorskich technologii oczyszczania olejów i smarów przemysłowych (s. 68) oraz diagnostyki olejów elektroizolacyjnych (s. 72), a także przedstawić nowe rozwiązania dostępne na rynku olejowo-smarowniczym (s. 78).
Życzę udanej lektury i spokojnych wakacji!
Anna Zięba
redaktor naczelna
„Służby Utrzymania Ruchu”