Dział: Przemysł w Polsce

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Wywiad SUR: Co do przyszłości przemysłu, to jestem optymistą!

Przemysław Kimla
właściciel i założyciel firmy KIMLA

Dynamika produkcji przemysłowej w Unii Europejskiej już czwarty miesiąc z rzędu, była na ujemnym poziomie i wynosiła -2,0% r/r. Podobnie wygląda sytuacja w krajach strefy euro, gdzie zanotowano spadek o -3,0% r/r. Tymczasem w Polsce produkcja przemysłowa była o 4,7% większa niż w kwietniu 2023 r.

Czytaj więcej

Wywiad SUR: W PARP na innowatorów czeka ponad 2,3 mld złotych w Ścieżce SMART

Głównym motorem napędzającym innowacje są przedsiębiorstwa. Aż 63% całkowitej wartości nakładów na B+R w Polsce stanowił sektor przedsiębiorstw, przeznaczając na ten cel w 2021 r. prawie 5,2 mld euro – mówi w rozmowie z Januszem Mincewiczem Izabela Wójtowicz – dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Czytaj więcej

Z lupą na pijanych kierowców!

Carlsberg Polska w ramach swojej strategii zrównoważonego rozwoju nie bawi się w półśrodki. Firma zobowiązała się do osiągnięcia celu ZERO nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu. Już kilka lat temu ruszyła z kampaniami społecznymi, które edukują, czym jest odpowiedzialne spożycie alkoholu i zapobiegają jeździe po alkoholu. Teraz poszła o krok dalej i bada trzeźwość tysięcy kierowców, do czego zachęca innych przedsiębiorców.

Czytaj więcej

Raport – Obrabiarki CNC w Polsce

Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez sterowanych numerycznie centrów obróbczych i obrabiarek CNC. Sam skrót CNC (ang. Computerized Numerical Control) czyli komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi dokładnie określa sposób pracy tego typu obrabiarek. Są to po prostu sterowane cyfrowo – za pomocą mikrokontrolera lub komputera przemysłowego – urządzenia, które można w dowolny, interaktywny sposób zaprogramować. Wykonują one nie tylko polecenia, ale dostarczają również do układu sterującego szeregu informacji zwrotnych o przebiegu obróbki.

Czytaj więcej

5 wyzwań organizacyjnych polskiej branży przemysłowej

Wzrost inflacji, napływ nowych pracowników zza granicy oraz ciągłe zmiany w przepisach prawnych sprawiają, że przed przedsiębiorcami piętrzą się coraz to większe trudności. Postanowiliśmy ustalić, jak wpływają one na przemysł, przeprowadzając szereg ankiet wśród przedsiębiorców. Wyniki zebraliśmy w raporcie pt. „5 wyzwań organizacyjnych polskiej branży przemysłowej”. Realia polskich przedsiębiorców ukazują wiele aspektów wymagających uwagi.

Czytaj więcej