Układ zamknięty pod kontrolą

Układy zamknięte funkcjonują we wszystkich branżach przemysłu. Przyjmują różne postacie – od kanałów chłodzenia w formach do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych czy aluminium, poprzez wielkogabarytowe wymienniki ciepła, aż do układów sanitarnych, np. w wagonach kolejowych. Jak zapewnić maksymalną skuteczność i wydajność takich układów?

 

REKLAMA

​​

Podstawowym problemem, który dotyka wszystkich układów zamkniętych, jest gromadzenie się wewnątrz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najwięcej zabrudzeń pojawia się przeważnie w układach wodnych – są to między innymi osady kamienia, rdza czy glony. Wraz z przyrostem warstw zanieczyszczeń spada efektywność układu – zmniejsza się jego przepływ, a w wymiennikach ciepła i układach chłodzących znacząco spada efekt chłodzenia. Powoduje to zmniejszenie skuteczności oraz wydajności układu, a także zwiększenie zużycia energii. W niektórych przypadkach również znacząco odbija się na ilości oraz jakości produkowanych wyrobów. Należy też liczyć się z ryzykiem pojawienia się zatoru, który może całkowicie uniemożliwić dalszą eksploatację układu, spowodować przestój produkcyjny i poważne skutki ekonomiczne.

Efektywne oraz regularne usuwanie nagromadzonych zabrudzeń jest zatem niezbędne dla utrzymania pełnej sprawności układów. W wielu zakładach ich czyszcze...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy