Budowanie przewagi przedsiębiorstwa produkcyjnego, dzięki narzędziom wspierającym utrzymanie ruchu.
Obecnie firmy produkcyjne stale mierzą się z wyzwaniami wynikającymi z szeroko pojętych zmian technologiczno-biznesowych. Nigdy wcześniej organizacje nie przetwarzały i gromadziły tak dużej ilości danych jak teraz. Do tego należy wziąć pod uwagę specyfikę dynamicznie zmieniającego się i agresywnie konkurującego otoczenia biznesowego, wysokie normy jakościowe, presję czasu oraz nacisk na redukcję kosztów a także skomplikowane procesy produkcyjne. Te i inne czynniki powodują, że zinformatyzowane przedsiębiorstwa rozwijają się szybciej i wyprzedzają tradycyjnie zarządzane organizacje.
Automatyka i informatyka powoduje, że procesy produkcyjne wchodzą na zupełnie inny poziom - urządzenia stają się coraz bardziej zaawansowane a ich proces wytwórczy jest szybszy, tańszy i bardziej precyzyjny. Nowoczesne systemy do zarządzania produkcją pozwalają na zautomatyzowanie kluczowych obszarów i procesów produkcyjnych – maszyny i sensory zbierają dane, przetwarzają je i analizują, by na ich podstawie wykonywać zarówno powtarzalne czynności i jak i bardziej skomplikowane zadania. Jednym z bardzo ważnych obszarów, w których wspomniane rozwiązania technologiczne znajdują swoje zastosowanie jest właśnie utrzymanie ruchu. Służą do tego systemy CMMS(ang. Computerized Maintenance Management Systems).
Zalety wdrożenia systemu CMMS od OptiMES
Zapewnienie odpowiedniego poziomu podzespołów – tak by nie był on za duży, nie zamrażał środków finansowych i nie generował nadmiernych kosztów magazynowania a jednocześnie zapewnił niezbędne minima gwarantujące ciągłość pracy – nie jest prostą sprawą. Rozbudowane parki maszynowe wiążą się z koniecznością zarządzania remontami, gwarancjami i pracami serwisowymi, planowaniem przestojów a także opracowywaniem strategii wykrywania i usuwania problemów i usterek - zanim staną się one przyczyną nieplanowanego przestoju i wygenerują poważne koszty. Kompletne dane, optymalna gospodarka magazynowa i wykorzystanie maszyn, bezawaryjna praca i brak przestojów, które uzyskujemy dzięki wdrożeniu systemu CMMS niesie wymierne korzyści dla firmy. Jakie?
Mowa tu między innymi o minimalizacji marnotrawstwa, redukcji kosztów (wynikających z większej ilości podzespołów do napraw przy bardziej zaawansowanych uszkodzeniach a także z przestojów), podniesieniu jakości usług czy ograniczeniu ryzyka. Wzrost kluczowych wskaźników wydajności produkcji, takich jak OEE powoduje, że produkcja jest bardziej efektywna a firma więcej zarabia. Są to podstawowe czynniki będące gwarantem rozwoju biznesu i wzrostu jego konkurencyjności na rynku.
Równie ważną zaletą systemów CMMS jest efektywne zarządzanie pracą służb utrzymania ruchu i personelem. Systemy te pozwalają lepiej organizować i rozliczać pracę – a przecież im skuteczniej funkcjonuje dział UR tym lepiej działa cała produkcja.
System CMMS od OptiMES to także wygodny mobilny panel, dostępny z dowolnego urządzenia, dzięki któremu mamy dostęp do dokumentacji, historii napraw i planowanych serwisów. Jest to też intuicyjne narzędzie do zgłaszania awarii dla operatorów. Osoby zarządzające znajdą tam natomiast plan działań, wygenerowany przez system zgodnie z określonymi preferencjami. Dzięki elektronicznemu przechowywaniu i obiegowi dokumentów wszystko jest pod ręką. Przypomnienia o serwisach i wygasających gwarancjach, automatyczne powiadomienia o zgłaszanych zdarzeniach, rozbudowane raporty pozwalające wychwycić wszystkie ryzyka – to kolejne funkcjonalności CMMS, które bardzo ułatwiają pracę firmy produkcyjnej.
Systemy do kompleksowego zarządzania produkcją takie jak OptiMES są przyszłością przedsiębiorstw produkcyjnych a szeroki wachlarz funkcjonalności i sposobów finansowania sprawia, że są one dostępne także dla firm mniejszych czy znajdujących się na początku swojej drogi.
Źródło: OptiMES