Roboty Universal Robots. Jak napisać pierwszy program?

Jedną z najważniejszych zalet robotów współpracujących firmy Universal Robots jest intuicyjny interfejs graficzny robota, upraszczający proces tworzenia algorytmu programu robota, testów aplikacji oraz finalnie czasu procesu wdrożenia gotowej aplikacji u klienta. Z tych względów producent włożył sporo wysiłku do stworzenia optymalnego oprogramowania, które będzie w stanie sprostać powyższym wymogom.

 

REKLAMA

​​

Oprogramowaniem do komunikacji programista/operator – robot jest interfejs graficzny o nazwie „Polyscope”. W niniejszym artykule wykorzystywana jest wersja 5.2 oprogramowania, specjalna dla robotów Universal Robots serii e „s-series”.

Po włączeniu robota pojawi się okno startowe „What would you like to do first?” (rys. 1.), na którym wybieramy opcję „Program the robot”.

 

Rys. 1. Ekran startowy robota Universal Robots

 

ZAKŁADKA PROGRAMOWANIA ROBOTA

Po wybraniu opcji „Program the robot” interfejs przeniesie nas do zakładki „Program”. Okno podzielone jest na następujące obszary (rys. 2.).

 

Rys. 2. Zakładka tworzenia programu robota

 

1. Główne zakładki środowiska „Polyscope” z podświetloną zakładką „Program”. Pozostałe to „Run” (aktualnie załadowany program), „Installation” (parametry konfiguracyjne robota), „Move” (okno z konsolą do wykonywania ruchów robota), „I/O” (podgląd sygnałów wejść/wyjść) oraz „Log” (dostęp do diagnostyki robota).

2. Belka menu z informacją dotyczącą aktualnie załadowanego pliku programu „*.urp” oraz nazwą pliku konfiguracyjnego „*.installation” przyporządkowanego do programu (programów, jak i plików instalacyjnych może być wiele). Znajduje się tu opcja zapisu/załadowania powyższych plików oraz informacje o sumie kontrolnej ustawień bezpieczeństwa robota oraz przycisk głównego menu ustawień robota.

3. Zakładka z dostępnymi instrukcjami, jakie mogą zostać umieszczone w programie robota, podzielone na trzy kategorie: podstawowe („Basic”), zaawansowane („Advanced”) oraz gotowe funkcje („Templates”) stworzone przez producenta robota (np. funkcja paletyzacji „Pallet”).

4. Główny program robota. W tym miejscu umieszczane są instrukcje, a ich kolejność wykonywania będzie zgodna z kierunkiem od góry do dołu. Całość będzi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy