Zastosowanie kamer termowizyjnych w zakładach przemysłowych

Termowizja, nazywana również termografią, jest procesem obrazowania w paśmie średniej podczerwieni. W efekcie można rejestrować promieniowanie cieplne emitowane przez ciało fizyczne w zakresie temperatur spotykanych w warunkach codziennych bez dodatkowego oświetlenia. Upraszczając, termowizja to rodzaj aparatu fotograficznego, który pracuje w podczerwieni.

 

REKLAMA

​​

Jak wiadomo, każde ciało osiągające temperaturę wyższą od temperatury zera bezwzględnego powoduje emisję fal nazywanych promieniowaniem podczerwonym lub cieplnym. Intensywność promieniowania jest wprost proporcjonalna do czwartej potęgi temperatury badanego obiektu. Tym sposobem, przeprowadzając pomiar promieniowania cieplnego obiektu, mierzy się jego temperaturę. Model ten nie jest idealny, a badane obiekty odbiegają od niego. Ważne jest więc uwzględnienie w pomiarach współczynnika emisyjności dobieranego pod względem określonego materiału. Współczynnik to miara danego ciała do emisji promieniowania cieplnego. Termogram, będący efektem badania termowizyjnego, przedstawia promieniowanie z rozkładem temperatur badanej powierzchni.

Zaletą badania termowizyjnego jest uzyskanie natychmiastowego dostępu do danych. Pomiar można wykonać bez konieczności wyłączenia urządzenia lub maszyny. Termogramy bez problemu poddaje się dalszej obróbce. Ponadto wyniki badań łatwo można porównać z wynikami uzyskanymi innymi metodami pomiarowymi.

Nowoczesne kamery termowizyjne stanowią zaawansowane urządzenia. Ważne są nie tylko szerokie możliwości analityczne, ale również wymiana danych z innymi urządzeniami (komputer PC, iPhone, iPad). Przydatne rozwiązanie stanowią bezprzewodowe standardy wymiany danych. Do niektórych kamer można przesyłać dane z innych przyrządów pomiarowych. Chodzi np. o takie parametry, jak temperatura powietrza, wilgotność powierzchniowa czy wielkości elektryczne, które należy przypisać w konkretne miejsce obrazu termowizyjnego.

 

TER

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy