Prowadzenie firmy w bardziej zrównoważony sposób nie musi oznaczać wielkiej rewolucji

Utrzymanie ruchu PRZEMYSŁ 4.0

Określenie, a następnie ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko to kluczowe elementy prowadzenia firmy w ujęciu lean manufacturing. Znaczącą rolę mogą odgrywać nawet pozornie drobne czynniki, takie jak np. wybór rozwiązań do czyszczenia i wycierania.

Od czego zacząć? 

Na konkretnych przykładach pokażemy, jak można osiągać cele środowiskowe, dokonując małych zmian, które jednocześnie korzystnie wpływają na wyniki biznesowe.     

REKLAMA

​​

Cel: Ograniczenie ilości odpadów

Umieszczenie produktów do czyszczenia w łatwych w użyciu dozownikach, bezpośrednio przy stanowiskach pracy i w wygodnym dla operatorów miejscu skutecznie ogranicza marnotrawstwo zapasów. Operatorzy, mając potrzebny produkt zawsze pod ręką, pobierają tyle czyściwa, ile w danej chwili potrzebują. Dodatkowo korzystanie z systemów dozujących produkt po jednym odcinku zwiększa szybkość oraz komfort pracy.

Cel: Cyrkularność

Model liniowy, w którym odpady trafiają na wysypiska lub są spalane, w znacznym stopniu zdominował działalność gospodarczą. Obecnie jednak zakłady przemysłowe coraz częściej chcą tworzyć gospodarkę cyrkularną. Priorytetem jest, by zmniejszać ilość marnowanych zasobów. Przykładem marnotrawstwa może być stosowanie czyściw bawełnianych, tzw. szmat. Zajmują one do 80% więcej miejsca i tym samym generują 80% więcej odpadów niż czyściwa Tork, firmy Essity, producenta artykułów do wycierania i czyszczenia. W przypadku niektórych odpadów typowo produkcyjnych, zanieczyszczonych np. smarami, recykling nie jest możliwy, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o selektywną zbiórkę pozostałych odpadów, takich jak plastik, makulatura czy szkło. Ponadto stosuje się również odzyskiwanie zużytych ręczników papierowych. W Polsce jest dostępna usługa Tork PaperCircle. Z tego innowacyjnego rozwiązania korzystają przedsiębiorstwa, które chcą tworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym. Ręczniki są odbierane i transportowane do przetwórni, w której produkt jest oczyszczany i przerabiany na masę celulozową. Powstają z niej nowe materiały papierowe. Takie rozwiązanie pomaga firmom osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, zmniejszyć ilość odpadów i ograniczyć emisję dwutlenku węgla.
Przechodząc na cyrkulacyjny model, należy pamiętać o surowcach alternatywnych oraz uwzględniać ponowne wykorzystanie produktów ubocznych i odpadów produkcyjnych. Essity jest pierwszym producentem artykułów higienicznych w Europie, który wykorzystuje masę celulozową ze słomy pszenicznej na skalę przemysłową. Słoma pszeniczna to odnawialny zasób, a zarazem produkt uboczny działalności rolniczej. Co więcej, produkcja artykułów z jej wykorzystaniem wymaga mniejszej ilości wody i energii.

Cel: Odpowiedzialne wykorzystanie tworzyw sztucznych i opakowań

Coraz więcej firm deklaruje stopniowe odchodzenie od stosowania tworzyw sztucznych. Również marka Tork, której produkty wykorzystywane są w wielu zakładach produkcyjnych, podejmuje działania zgodnie z tym pozytywnym trendem. Już dziś wszystkie opakowania Tork z tworzyw sztucznych zawierają 30% plastiku z recyklingu, a do 2025 roku 100% opakowań będzie nadawało się
do przetworzenia. 

Cel: Odpowiedzialne pozyskiwanie surowców

Wymogi i procedury kontrolne zewnętrznych instytucji pomagają firmom udowodnić zrównoważony charakter ich działalności. Warto inwestować w sprzęt wyprodukowany przy użyciu odnawialnych źródeł energii, np. biopaliw lub energii wiatrowej oraz surowców pozyskiwanych w odpowiedzialny sposób i pochodzących z kontrolowanych źródeł. Certyfikaty produktów, takie jak FSC®, Green SealTM, ECOLOGO, EU Ecolabel lub rating dostawców (np. certyfikacja Ecovadis) są gwarancją, że produkt lub dostawca spełniają wysokie standardy środowiskowe w ramach całego łańcucha dostaw. Przykładem takiego produktu jest Tork wielozadaniowe czyściwo włókninowe do trudnych zabrudzeń, które ma certyfikat OK Biobased poświadczający, że produkt został wytworzony w 99% z biomateriałów. Czyściwo nie tylko spełnia swoją funkcję, osiągając bardzo dobre wyniki pod względem wytrzymałości, chłonności i efektywności działania, ale również jest przyjazne dla planety.

Cel: Analiza śladu węglowego firmy

Zakłady przemysłowe szukają sposobów na zmniejszenie śladu węglowego w swojej codziennej działalności. Aby to osiągnąć, warto zwrócić uwagę na wykorzystywane narzędzia, surowce i materiały do czyszczenia, przeanalizować sposób ich dostawy i zużycia oraz zarządzanie odpadami. Dobrym pomysłem jest wyposażenie zakładu w neutralne węglowo dozowniki, gdzie emisję dwutlenku węgla ograniczono dzięki wykorzystaniu do produkcji certyfikowanych źródeł energii elektrycznej oraz zrekompensowano udziałem w projektach klimatycznych.
Transformacja placówki niewątpliwie wymaga czasu i kompleksowego planu oraz wyboru partnerów, którzy będą towarzyszyć firmie podczas całego procesu. Dziś jest to najlepsza droga pozwalającą przeciwdziałać zmianom klimatycznym, jednocześnie przynosząc zakładom produkcyjnym wymierne korzyści.

Przypisy