Procesy mycia przemysłowego

Produkcja

W procesie produkcji części i podzespoły, a także gotowe wyroby mogą zawierać nawet spore ilości różnego rodzaju zanieczyszczeń poprodukcyjnych, takich jak płyny obróbkowe, oleje, smary, wióry metalowe, pył, kurz i wiele innych tego typu zabrudzeń. Zabrudzenia te muszą być usunięte przed dalszym procesami obróbki lub przed wysłaniem gotowych elementów do klienta. W tym celu wykorzystuje się różne technologie oczyszczania, a jedną z najpopularniejszych jest mycie przy wykorzystaniu różnego rodzaju myjek przemysłowych.

Wzależności od rodzaju zanieczyszczeń, materiału i wielkości elementów w przemyśle najczęściej wykorzystuje się myjki natryskowe, zanurzeniowe, ultradźwiękowe, parowe i ciśnieniowe. Jeśli chodzi o metody mycia, to korzysta się tu z procesu mycia wodą lub mycia chemicznego przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych detergentów albo cieczy myjących, takich jak np. alkohole czy tzw. rozpuszczalniki aromatyczne, czyli te, które zawierają pierścienie benzenowe. Do grupy tej należy m.in. benzen i toluen.
W praktyce przemysłowej najczęściej stosuje się mycie wodne, gdzie korzysta się z wodnych roztworów czyszczących. Są one dużo bardziej bezpieczne i przyjazne dla środowiska w porównaniu z metodami mycia bazującymi na rozpuszczalnikach. Detergenty zawarte w wodzie ulegają zazwyczaj biodegradacji i nie stanowią...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy