Gdzie szukać działki inwestycyjnej pod halę przemysłową?

Artykuły Otwarty Dostęp

Znalezienie odpowiedniej działki pod budowę hali przemysłowej może decydować o powodzeniu planowanej inwestycji. Proces ten składa się z kilku etapów, podczas których należy przeanalizować czynniki lokalizacyjne, prawne i praktyczne. Dokładna analiza połączona z konsultacjami zrealizowanymi z ekspertami z różnych branż pozwolą dokonać trafnego wyboru.

Pierwszym etapem, od którego należy zacząć poszukiwania działki inwestycyjnej, jest określenie naszych potrzeb. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, rodzaju produkcji lub oferowanych usług będzie zależeć m.in. wielkość gruntu, jaki będziemy potrzebować.

Szukając odpowiedniej nieruchomości, jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest jej lokalizacja. W przypadku działki inwestycyjnej pod budowę hali przemysłowej musimy wziąć pod uwagę zdecydowanie inne parametry związane z lokalizacją niż w przypadku działki budowlanej pod realizację inwestycji mieszkaniowej.

Warto pamiętać, że lokalizacja oraz wielkość gruntu to główne czynniki, które będą decydować o jej cenie.

Lokalizacja działki inwestycyjnej

W zależności od charakteru działalności gospodarczej, którą zamierzamy wykonywać z wykorzystaniem hali przemysłowej, musimy wziąć pod uwagę różne aspekty. Jednym z najistotniejszych warunków jest zazwyczaj dobra komunikacja. Bliskość autostrad, dróg szybkiego ruchu i wysoki standard techniczny pozostałych dróg oraz rozwinięta infrastruktura wraz z wygodnymi parkingami i stacjami paliw w znacznym stopniu usprawniają transport zarówno surowców, jak i gotowych produktów.

Dodatkowym atutem może być również dostępność transportu kolejowego, w postaci bocznic towarowych, a w niektórych przypadkach również bliskość portów lotniczych.

W zależności od rodzaju realizowanej produkcji znaczenie może mieć również bliskość rynków zbytu, co usprawni logistykę, obniży koszty transportu gotowych produktów i przez to zwiększy konkurencyjność naszego przedsiębiorstwa na rynku.

W przypadku działki przemysłowej bardzo duże znaczenie będzie miało również sąsiedztwo. Lokalizacja hali w pobliżu innych firm, magazynów lub parków przemysłowych może stworzyć synergię między różnymi podmiotami, ułatwić nawiązywanie współpracy biznesowej, stworzyć dostępność nowych rynków zbytu lub skrócić czas potrzeby na realizację dostaw od kontrahentów i podwykonawców.

Warto w tym przypadku również przeanalizować, w jaki sposób planowana działalność firmy będzie oddziaływać na sąsiadujące podmioty.

Poszukiwanie optymalnego gruntu

Poszukiwanie działki inwestycyjnej pod budowę hali przemysłowej warto rozpocząć w internecie. Popularne serwisy ogłoszeniowe oprócz tradycyjnych działek budowlanym mają również oferty dotyczące sprzedaży gruntów pod zabudowę przemysłową.

Liczba tego typu ofert jest mniejsza, jednak weryfikacja ogłoszeń przez internet jest prosta, szybka i darmowa. Pozwoli nam to uzyskać podstawowe informacje dotyczące dostępności tego typu gruntów w interesującej nas lokalizacji oraz oszacować budżet potrzebny na realizację przedsięwzięcia.

Za pośrednictwem internetu możemy szukać działek przemysłowych nie tylko w serwisach ogłoszeniowych, ale również na stronach internetowych parków technologicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Realizacja inwestycji w ramach SSE może się wiązać z dodatkowymi korzyściami np. w postaci ulg podatkowych. SSE zazwyczaj zapewniają też całą niezbędną infrastrukturę oraz odpowiednie uzbrojenie oferowanego gruntu

Gruntów przemysłowych warto też poszukać w serwisach internetowych lokalnych samorządów, które mogą sprzedawać interesujące nas parcele. Tego typu grunty mogą być oferowane na aukcjach i w przetargach organizowanych przez gminy, powiaty lub inne jednostki administracyjne.

Bardzo pomocne jest również wykorzystanie kontaktów biznesowych i skorzystanie z pomocy osób, które zdobyły doświadczenie samemu, realizując podobne projekty.

Innym sposobem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami, który specjalizuje w tego typu gruntach. Specjalista posiadający szeroką wiedzę na temat rynku i mający dostęp do bazy ofert pomoże dobrać odpowiednią działkę do naszych potrzeb, możliwości oraz charakteru planowanej produkcji.

Doświadczony agent powinien mieć również dostęp do ofert dotyczących sprzedaży gruntów, które nie są podane do publicznej wiadomości. Tym samym może pośredniczyć w bezpośrednich transakcjach między przedsiębiorcami.

Agent nieruchomości pomoże również sprawdzić dokumentację gruntu, jego przeznaczenie oraz stan prawny, oraz przeprowadzi nas przez cały proces związany z zakupem.

Weryfikacja przeznaczenia działki

Po znalezieniu interesującego gruntu, ale jeszcze przed zawarciem jakichkolwiek umów ze sprzedającym należy sprawdzić stan prawny działki oraz jej przeznaczenie. Kluczowa jest weryfikacja zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), który określa przeznaczenie terenu i możliwość realizacji na nim inwestycji przemysłowej.

Jeśli grunt nie jest objęty MPZP, najeży zapoznać się ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to podstawowy dokument planistyczny gminy, który określa kierunki rozwoju przestrzennego. Znajdziemy w nim istotne informacje dotyczące przyszłych zmian w zagospodarowaniu terenu.

W przypadku braku MPZP konieczne będzie również uzyskanie warunków zabudowy, które określą jakiego typu inwestycje będzie można zrealizować na danym terenie.

Przed zakupem działki należy również dokładnie sprawdzić jej stan prawny, w tym księgę wieczystą oraz ewentualne obciążenia hipoteczne. Warto również upewnić się, że działka nie jest przedmiotem żadnych sporów prawnych ani roszczeń.

Nieodzownym elementem będzie również sprawdzenie warunków technicznych, geologicznych oraz formalnych, zweryfikowanie, czy działka jest w odpowiedni sposób uzbrojona, czy są doprowadzone media niezbędne do prowadzenia określonego biznesu.

Przypisy