REKLAMA
W artykule, oprócz swojej wiedzy, wykorzystałem także informacje i porady Państwowej Inspekcji Pracy. Mam nadzieję, że tekst ten będzie przydatny nie tylko dla pracodawców, szefów i kierowników, ale i dla każdego, kto zastanawia się nad analizowanym problemem.
Pracodawca jest zobowiązany podejmować działania zmniejszające ryzyko potknięcia lub poślizgnięcia w miejscu pracy. To te dwa zdarzenia są najczęstszymi przypadkami wypadków we wszystkich branżach – od przemysłu ciężkiego po administrację. Wiele z nich ma poważne konsekwencje: złamania kości lub nawet wstrząśnienia mózgu. Ponad jedna trzecia upadków kończy się niezdolnością do pracy przekraczającą jeden miesiąc. Europejski Urząd Statystyczny Eurostat odnotował, że wypadki te stanowią 14-15% wszystkich wypadków przy pracy, zaś GUS informuje, iż upadki na tym samym poziomie to 21% wszystkich wypadków, w tym 4% śmiertelnych i 4,7% ciężkich. Państwowa Inspekcja Pracy zanotowała 4% zgłoszeń wypadków, jednak należy pamiętać, iż obowiązkowi zgłoszenia podlegają tylko wypadki śmiertelne, ciężkie i zbiorowe1. Dodatkowo warto zauważyć, że niebezpieczeństwo dotyczy nie tylko samych pracowników, ale także naszych kontrahentów, praktykantów i uczniów.
Odpowiedzialność pracodawcy w świetle przepisów
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy „Pracodawca jest obowiązany chronić życie i zdrowie pracowników oraz innych osób mających dostęp do miejsc pracy, przez zapewnianie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy“. Obowiązek ten realizuje m.in. poprzez ocenę ryzyka zawodowego i stosowanie środków eliminujących zagrożenia w środowisku pracy lub co najmniej zmniejszających ryzyko związane z zagrożeniami, których nie można całkowicie wyeliminować...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!