Jako kluczowe metody diagnostyczne wymienia się przede wszystkim termowizję, analizę drganiową, a także analizę chemiczną i fizyko-chemiczną środków smarnych.
REKLAMA
W zakresie diagnostyki elektrycznej istotną rolę odgrywają odpowiednie przyrządy pomiarowe. Ważne jest, aby czynności związane z diagnostyką były wykonywane zgodnie z odpowiednio opracowanymi i wdrożonymi ścieżkami diagnostycznymi.
Termowizja jest nadal bardzo popularnym narzędziem w diagnostyce. Na przykład kamery termowizyjne stały się ważnym narzędziem diagnostycznym w mechanice. Przede wszystkim można oceniać stan techniczny mechanizmów odpowiedzialnych za przenoszenie napędu. Chodzi np. o analizę stanu zazębienia zębów przekładni otwartych, gdzie w oparciu o termogram można wykryć zwiększone siły nacisków lub nadmierne poślizgi w zębach zębnika i wieńcach w napędach zębatych.
Za pomocą termogramu szybkiej ocenie poddaje się sprzęgła i stan reduktora. Wszelkie miejsca o podwyższonej temperaturze mogą wskazywać na uszkodzenia łożysk, niewłaściwe smarowanie i uszkodzenie elementów sprzęgła. Termografia pozwala również wykryć brak osiowości wałów, które ze sobą współpracują.
Obserwując przekładnie pasowe w świetle podczerwonym, można wykryć nadmierne wydzielanie ciepła poprzez tarcie zbyt naprężonego pasa. Podwyższona temperatura przekładni niejednokrotnie jest efektem niewłaściwego chłodzenia.
Termowizja daje szerokie możliwości w diagno...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!