Maszyny przemysłowe są wyposażone w części eksploatacyjne, które podczas ruchu narażone są na tarcie. Może ono zmniejszać wydajność urządzeń lub nawet prowadzić do ich uszkodzenia. Problem tarcia pomiędzy częściami eliminowany jest przez smarowanie. Niegdyś wykonywane było ręcznie, teraz najczęściej, zwłaszcza w przemyśle, stosowane są centralne układy. Dzięki tej technologii nie tylko zmniejsza się udział pracownika w nadzorze nad działaniem maszyn, ale też jest możliwe dokładne dostarczanie smarów do wszystkich części w tym samym momencie.
REKLAMA
Zasada działania
Układy centralnego smarowania to rozwiązanie smarownicze, które pozwala na stałe dostarczanie środka smarnego do określonych punktów smarowania. Zapewnia ono pełną automatyzację procesu smarowania, gwarantując przy tym precyzję dozowania substancji smarujących i regularną częstotliwość ich dawkowania. Tego typu układy stosowane są we wszystkich gałęziach przemysłu, do smarowania urządzeń będących częścią linii technologicznych, a także maszyn budowlanych i górniczych. Układy mogą być stosowane okresowo bądź nieustannie, zarówno w systemach otwartych, jak i zamkniętych.
Na centralne smarowanie składa się kilka elementów, które ściśle ze sobą współpracują. Są to m.in. rozdzielacze, pompy centra...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!