Konstrukcja uchwytów obróbkowych pozwala na skuteczne unieruchomienie obrabianych elementów, co jest niezbędne do utrzymania wysokiej dokładności wymiarowej i powierzchniowej podczas procesu obróbki, najczęściej obróbki skrawaniem. Dodatkowo uchwyt może być zaopatrzony w elementy, które służą do spełnienia dodatkowych zadań, np. do prowadzenia narzędzi, lub w elementy umożliwiające nadanie podczas jednego mocowania, szeregu kolejnych, określonych położeń względem obrabiarki lub narzędzia skrawającego, bez potrzeby odczepiania przedmiotu. Klasycznym przykładem może tu być mechanizm podziałowy.
Jak widać, uchwyty obróbkowe odgrywają kluczową rolę w szerokim zakresie operacji obróbczych, przyczyniając się do:
REKLAMA
- zwiększenia dokładności i jakości obrabianych elementów,
- zmniejszenia czasu cyklu produkcyjnego poprzez szybsze mocowanie i ustawianie przedmiotów,
- poprawy bezpieczeństwa operacji poprzez pewne mocowanie elementów, co zmniejsza ryzyko wypadków,
- umożliwienia obróbki skomplikowanych kształtów i geometrii dzięki elastycznym i specjalistycznym rozwiązaniom mocującym.
W tym miejscu warto też zdefiniować, czym jest oprawka obróbkowa i przyrząd obrabiarkowy. Pod tym pierwszym pojęciem kryje się uchwyt do mocowania narzędzi obróbczych takich jak np. noże tokarskie, wiertła, frezy czy tarcze szlifierskie. Z kolei przyrząd obrabiarkowy to urządzenie będące przedłużeniem łańcucha kinematycznego obrabiarki służące do rozszerzenia jej możliwości obróbczych przez realizowanie dodatkowych ruchów obróbczych w układzie przedmiot obrabiany – narzędzie. Może być to na przykład kołyska czy stół obrotowy.
Rodzaje uchwytów
...Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!