System 5S. Błędy i pułapki przy wdrażaniu i jak ich unikać

Zarządzanie i finanse Automatyzacja i robotyzacja Produkcja

5S – fundamenty

5S, czyli właściwa organizacja miejsca pracy, czy też własnościowe podejście do swoich obszarów stanowi system lub też zestaw ściśle określonych i następujących kroków eliminacji marnotrawstw z procesów. W wielu przypadkach wdrażany jest już na samym wstępie procesu ciągłego doskonalenia w myśl zasady „Miejsce na wszystko, wszystko na miejscu”.
Wielu menedżerów podchodzi do 5S jak do fundamentów – bo jak działać z bardziej zaawansowanymi narzędziami Lean, jeśli pracownik nie potrafi zadbać o swój obszar?

REKLAMA

Jak rozumieć 5S? 

System ten swoje korzenie – jak większość rozwiązań szczupłego zarządzania – wywodzi z Japonii. Jego podstawowym założeniem jest uporządkowanie oraz zorganizowanie miejsca pracy w sposób, który przyczyni się do tego, że wszelkie działania i operacje będą wykonywane w sposób efektywny i ergonomiczny, a co za tym idzie – również bezpieczny.
Zanim jednak poznamy zasady oraz omówimy najczęściej powielane błędy, sprawdźmy, co kryje się za tym krótkim zwrotem „5S”.
 


Seiri (ang. sort) polega na sortowaniu i oddzieleniu elementów, które na danym etapie procesu nie są używane, lub używane są sporadycznie.

Seiton (ang. set in order) to nic innego jak systematyzowanie obszaru, tj. wyznaczenie i przygotowanie miejsc dla wszystkich przedmiotów – „Miejsce na wszystko”.

Seiso (ang. shine) to sprzątanie polegające na poukładaniu wszystkich elementów uczestniczących w procesie na odpowiednio przygotowanych wcześniej do tego miejscach, zgodnie z zasadą „Wszystko na miejscu”.

Seiketsu (ang. standarise) udokumentowanie poprzednich trzech kroków w postaci standardów dających wskazówki, jak dane miejsce pracy powinno wyglądać.

Shitsuke (ang. sustain) to najtrudniejszy ze wszystkich kroków, zarówno pod kątem wprowadzenia, jak i utrzymania i rozwoju. Samodyscyplina wymaga bowiem zaangażowania pracowników na wszystkich szczeblach organizacji.

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy