Sprężarki jako źródła ciepła i oszczędności energii

Utrzymanie ruchu

Zakłady produkcyjne są obiektami, które produkując bardzo różne dobra, wykorzystują do tego celu zawsze te same media, natomiast instalacje tych mediów podlegają zawsze takim samym zasadom. Jedną z tych instalacji, obok instalacji elektrycznych, parowych, gazowych, wody gorącej i zimnej oraz instalacji wentylacyjnych i chłodniczych, są instalacje sprężonego powietrza. Artykuł ten skupi się jedynie na aspekcie pracy sprężarek i wykorzystania ich ciepła odpadowego, nie podejmuje natomiast tematyki całej palety innych działań związanych z efektywną energetycznie i poprawną eksploatacją instalacji sprężonego powietrza.

Każda instalacja posiada wynikającą z obowiązujących przepisów swoją specyfikę, która w dużej części wpływa pośrednio lub bezpośrednio na możliwości oszczędności energii lub możliwości modernizacji. W odróżnieniu od np. instalacji elektrycznych, które swoim zasięgiem pokrywają w zasadzie cały obszar zakładu, to optymalnie zaprojektowane instalacje sprężonego powietrza powinny docierać tylko tam, gdzie są zlokalizowane odbiorniki powietrza. Źródłami z kolei sprężonego powietrza są sprężarki, najczęściej śrubowe, które w zdecydowanie przeważającej liczbie przypadków zlokalizowane są w jednym miejscu, co wynika najczęściej z minimalizowania kosztów eksploatacji i łatwości sterowania wytwarzaniem powietrza. W ogólnym bilansie energetycznym przedsiębiorstw różnych branż wytwarzanie sprężonego powietrza może stanowić od ułamków procenta do nawet blisko 10% ogólnego zużycia energii, zatem każda modernizacja dążąca do ograniczenia strat może przynieść wyraźny efekt energetyczny i finansowy. 
Wytwarzanie sprężonego powietrza w sprężarkach jest oparte na znanym od bardzo dawna takim samym sposobie, tj. zadziałaniu siłą zewnętrzną na skończoną objętość tego powietrza i tym samym zmniejszenie jego objętości w krótkim czasie. Skutkiem ubocznym takiego sprężenia jest wytworzenie ciepła, które częściowo podnosi temperaturę...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy