Sposoby racjonalnego i efektywnego zarządzania energochłonnością procesów produkcyjnych

Utrzymanie ruchu

Życie wymaga konsumpcji energii. Gwałtowny rozwój przemysłu w XVIII w. spowodowany eksplozją demograficzną powiązany był w dużej mierze z opracowaniem znacznie efektywniejszych metod pozyskiwania paliw oraz przetwarzania energii. Rewolucja przemysłowa, a w szczególności tzw. druga rewolucja przemysłowa, postawiła przed ludzkością problemy, jakich do tej pory cywilizacja nie spotkała. Jednakże wtedy jeszcze nikt nie był ich świadom, ponieważ podstawowe źródła energii, jakimi były ropa naftowa i węgiel, wydawały się niewyczerpalne.

 

REKLAMA

Po niewiele ponad stu latach od drugiej rewolucji przemysłowej ludzkość staje przed rzeczywistym problemem, dostrzegając koniec tych zasobów energetycznych, z których dotąd czerpała, choć nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi, na ile lat jeszcze wystarczą te zapasy. Ponieważ jednak wiadomo, że zasoby te są ograniczone, a przemysł oraz wszystkie inne formy egzystencji potrzebują energii, trwa nieprzerwany wyścig w dziedzinie ograniczenia zużycia energii, a właściwie przede wszystkim ograniczania strat. Wysiłki te nie ograniczają się jedynie do produkcji coraz sprawniejszych urządzeń, których z kolei rozwój umożliwiany jest przez opracowanie coraz doskonalszych materiałów. Oczywiste jest, że niemożliwe jest życie bez zużywania jakiejkolwiek energii, jednak możliwe jest ograniczanie strat w procesach produkcyjnych i we wszelkiej innej działalności, co obecnie coraz mocniej wymuszane jest poprzez szereg ustaw, rozporządzeń i norm europejskich, jak i krajowych.

Od pewnego czasu głównie w przemyśle funkcjonuje termin zarządzanie energią. Przyjął się on w wielu rozwiniętych krajach. Rozumie się go jako systemowe podejście do przetwarzania, przesyłania i użytkowania energii. Ciągły rozwój techniczny i technologiczny umożliwia coraz sprawniejszą dystrybucję energii oraz jej monitoring, a to z kolei daje możliwość dokładnych obserwacji przepływu energii elektrycznej i cieplnej oraz sprawnej ingerencji tam, gdzie to jest konieczne i/lub możliwe. Jakkolwiek ciągle jeszcze w niektórych krajach, gdzie energia – szczególnie pierwotna – jest tania, nie przywiązuje się specjalnej wagi do ograniczania energochłonności, jednakże obszar Europy wiedzie prym w dziedzinie wdrażania efektywności energetycznej, co po...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy