Rozwiązania ORLEN OIL Power Service: Analiza oleju Fluid Scan Q1000 w przemyśle, transporcie i żegludze

Utrzymanie ruchu Okiem rynku

ORLEN OIL oraz LOTOS OIL połączyły swoje potencjały produkcyjne, technologiczne, logistyczne i dystrybucyjne. W wyniku ww. działań połączone zostały również zasoby osobowe i sprzętowe komórek serwisowych, działających w obydwu spółkach, a co za tym idzie, klienci zyskali możliwość kompleksowej obsługi serwisowej w ramach jednej organizacji.

Połączenie zasobów serwisów olejowych pozwala obecnie nadzorować szerokie spektrum obszarów i produktów. W zakresie realizowanych prac są projekty z obszarów energetyki, automotive, przemysłu metalowego, lotniczego, chemicznego, cementowego, papierniczego, kolejnictwa czy żeglugi. Działania mobilnego serwisu olejowego ORLEN OIL Power Service są wsparciem służb utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych przy wszelkiego rodzaju pracach związanych z wymianą, filtracją olejów, czyszczeniem i płukaniem układów olejowych oraz monitoringiem środków smarnych w eksploatacji. Jako jedna z nielicznych w Polsce instytucji dysponują możliwością oznaczania własności chłodzących – krzywych termokinetycznych olejów hartowniczych i cieczy polimerowych. Pozwala to na prowadzenie prac rozwojowych w tym zakresie oraz świadczenie specjalistycznych usług serwisowych. 
Wiedza i doświadczenie eksploatacyjne zebrane przez pracowników serwisu olejowego podczas wdrażania produktów u klientów, tj. prowadzonych testów eksploatacyjnych czy aplikacyjnych środków smarnych w różnych obszarach owocuje na etapach późniejszych, czyli w czasie normalnej eksploatacji. Stały i systematyczny monitoring stanu oleju i maszyny oraz analiza i interpretacja uzyskanych wyników badań laboratoryjnych próbek środków smarnych z eksploatacji pozwalają klientom w sposób bezpieczny prowadzić proces produkcyjny. 
W przemyśle i motoryzacji środek smarny coraz częściej postrzegany jest jako integralna część maszyny (urządzenia). Podstawową rolą oleju jest smarowanie, chłodzenie oraz transport zanieczyszczeń stałych do filtra. W ostatnich latach, wraz ze zmieniającym się podejściem do aktywnego monitorowania zmian własności środka smarnego w eksploatacji, uważa się, że pełni on dodatkową funkcję „czujnika”, który informuje o stanie maszyny, w której pracuje, ale również o rodzaju procesów w niej zachodzących.

Monitoring kondycji oleju: 

REKLAMA

  • pozwala zidentyfikować usterkę na wczesnym etapie, która mogłaby pozostać niewykryta,
  • umożliwia identyfikację miejsca i przyczynę awarii,
  • pozwala określić stan i potencjalne działania naprawcze.
     

Serwis olejowy Power Service prowadzi monitoring środków smarnych w eksploatacji w wielu obszarach przemysłu oraz transportu. Od kilkunastu lat specjalizuje się między innymi w monitoringu różnego rodzaju jednostek pływających nie tylko po Morzu Bałtyckim, ale również po innych morzach świata.
Wykorzystując dotychczas zgromadzoną wiedzę i doświadczenie oraz nowoczesne mierniki i aparatury pomiarowe, pracownicy Serwisu Olejowego ORLEN OIL monitorują wiele jednostek pływających, tj. holowników, statków masowych, specjalistycznych pogłębiarek, a także promów pasażersko-samochodowych kursujących pomiędzy Polską a Szwecją w zakresie olejów silnikowych, hydraulicznych oraz przekładniowych.

W powyższych działaniach Power Service wykorzystuje zaawansowane aparaty i mierniki do przeprowadzania analiz olejowych, w tym m.in. aparat Fluid Scan Q1000. Aparat ten umożliwia monitorowanie stanu oleju silnikowego oraz określenie momentu, w którym zaleca się jego wymianę, na podstawie stopnia zanieczyszczenia czy jego degradacji. Poziomy detekcji analizatora Fluid Scan Q1000 umożliwiają oznaczanie stanu środka smarnego poprzez pomiar jego najważniejszych parametrów. Urządzenie jest wyposażone w obszerną bibliotekę produktów wzorcowych oraz umożliwia rozbudowanie jej o inne produkty, niebędące w bazie aparatu.

Pomiar kluczowych parametrów stanu oleju:

  • wartość liczby zasadowej (TBN),
  • wartość liczby kwasowej (TAN),
  • stopień oksydacji (starzenia),
  • stopień nitracji,
  • stopień sulfonowania,
  • stopień wyczerpania dodatków,
  • zawartość sadzy,
  • zawartość glikolu (płyn chłodniczy),
  • zawartość wody.
     

Urządzenie Fluid Scan Q1000 analizuje oleje i płyny przy zastosowaniu techniki spektroskopii w podczerwieni – techniki uznawanej za podstawową przy testowaniu zanieczyszczenia i degradacji środków smarnych. Aparat umożliwia przeprowadzenie analizy z dokładnością zbliżoną do dokładności instrumentów laboratoryjnych. Zaletą stosowania urządzenia Fluid Scan w systemie monitorowania maszyn i urządzeń jest możliwość wykonania szybkiej analizy własności oleju w miejscu poboru próbki. Niewielkie rozmiary oraz zakres stosowania aparatu pozwalają na szybką kontrolę jakości oleju lub cieczy w układzie, znacznie przyspieszając usługę, jaką wykonuje serwis olejowy. Dodatkowym atutem jest wizualizacja wyników na ekranie urządzenia oraz kompatybilność z popularnymi arkuszami kalkulacyjnymi, dzięki czemu można w łatwy sposób tworzyć archiwum wyników w trakcie eksploatacji. 
Sukcesywne prowadzenie analiz w ramach stałego nadzoru nad kondycją oleju i maszyny/urządzenia umożliwia użytkownikowi bezpieczne zwiększenie okresów między wymianami oleju, zredukowanie kosztów eksploatacyjnych i konserwacyjnych, zredukowanie niezaplanowanych przestojów konserwacyjnych oraz prewencję przed poważnymi uszkodzeniami sprzętu. 
Aparat Fluid Scan Q1000 może być wykorzystywany do analiz olejów i cieczy roboczych, pracujących m.in. w następujących obszarach: 

  • silniki spalinowe,
  • systemy hydrauliczne,
  • turbiny gazowe,
  • turbiny parowe,
  • turbiny wiatrowe,
  • przekładnie zębate,
  • przekładnie transmisyjne,
  • kompresory,
  • kontrola jakości biodiesla.
     

Więcej informacji o usługach Power Service na stronie 
www.orlenoil.pl.

Przypisy