Reportaż Targi ITM 2024: Na horyzoncie Przemysł 5.0

Wydarzenia Okiem rynku

W dniach od 4 do 7 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zagościły najnowocześniejsze rozwiązania determinujące rozwój światowego i polskiego przemysłu. W dziesięciu pawilonach wypełnionych maszynami, robotami oraz sprzętem i systemami niezbędnymi do funkcjonowania współczesnych fabryk swoje produkty zaprezentowało ponad 700 firm z całego świata, a targi odwiedziło prawie 15 tys. zwiedzających.

Jak podkreślali organizatorzy targów ITM, w tym roku mija dokładnie 10 lat od powstania założeń inicjatywy Przemysłu 4.0. Ta burzliwa dekada związana z cyfrowym rozwojem przemysłu bardzo dobrze widoczna była na tegorocznych, targowych ekspozycjach poszczególnych firm, gdzie w ramach odbywających się wspólnie targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING zaprezentowano najnowsze, innowacyjne technologie z sektorów automatyzacji, robotyzacji, digitalizacji, a także intralogistyki.
– Idea Przemysłu 4.0, o której zaczynaliśmy mówić dekadę temu, dziś jest codziennością i jest mocno widoczna na ITM INDUSTRY EUROPE w ofercie produktów i technologii prezentowanych na targach. Możemy śmiało powiedzieć, że rozpoczynamy dekadę Przemysłu 5.0.
Największym wyzwaniem będzie połączenie robotyzacji i automatyzacji z czynnikiem ludzkim. W tej edycji można zwiedzić ekspozycję ponad siedmiuset wystawców. To oznacza, że nie tylko gospodarka, ale także branża eventowa podnoszą się po trudnym czasie pandemii – powiedział podczas ceremonii otwarcia Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

REKLAMA

Złote Medale MTP

Na kilka dni przed rozpoczęciem targów wręczono Złote Medale MTP. Kapituła postanowiła przyznać aż dwadzieścia dwa Złote Medale produktom zgłoszonym przez wystawców targów ITM Industry Europe. Dodatkowo pięć tych prestiżowych nagród otrzymali wystawcy prezentujący swoją ofertę na targach Modernlog. Na czele kapituły konkursu stanął prof. dr hab. inż. Michał Adam Wieczorowski, prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej. Zastąpił na tym stanowisku wieloletniego przewodniczącego prof. dr hab. inż. Jana Żurka – prorektora ds. współpracy z gospodarką, kierownika Zakładu Projektowania Technologii, Instytutu Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. 

– W bieżącym roku zarząd Grupy MTP złożył mi bardzo zaszczytną propozycję przewodniczenia obradom Sądu Konkursowego kwalifikującego zgłoszone rozwiązania do Złotego Medalu. To bardzo odpowiedzialne zadanie, które jednak staje się łatwiejsze dzięki znakomitemu gronu ekspertów dziedzinowych. To właśnie ich wiedza pozwala dostrzec te tzw. perełki wśród przedstawianych propozycji – zauważa prof. Wieczorowski.
– Dostrzegalne są również rozwiązania oparte na budowie modułową, która pozwala na szybsze i bardziej elastyczne przezbrajanie stanowisk. Normą stało się także stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju, w tym podejście mocno nacechowane ekologią i troską o zapewnienie jak najlepszego świata, który nas otacza, dla przyszłych pokoleń. Uwidacznia się to między innymi w zastosowanych materiałach oraz zmniejszeniu zużycia energii potrzebnej do zasilania urządzeń i prowadzenia procesów technologicznych. Pojawiają się rozwiązania, w których producenci myślą o strategii Przemysłu 5.0 jak o kolejnym kroku w rozwoju technologicznym po Przemyśle 4.0. – komentuje tegoroczną edycję konkursu przewodniczący kapituły. 


Co ciekawe, w tym roku po raz pierwszy przyznana została specjalna nagroda Grand Prix za wyjątkowe rozwiązanie, które cechuje się szeregiem innowacyjnych możliwości. Takim systemem okazał się ProtoPlastMaker 4.0 – centrum addytywno-skrawające obróbki tworzyw sztucznych zgłoszone przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, wyprodukowane przez PPHU Poligraf Wiesław Kasprowiak.

Targowe ekspozycje

Tegoroczna targowa ekspozycja wyróżniła się szeregiem nowości organizacyjnych. 
– Nowością w tym roku była Strefa Bezpieczeństwa, gdzie zwiedzający mogli zobaczyć realizowane na żywo testy uderzeniowe! Pięć głównych firm działających w branży bezpieczeństwa przemysłowego połączyło swoje siły i stworzyło spektakularne widowisko związane z bezpieczeństwem. A wszystko po to, by pokazać możliwości bezpiecznej pracy dla maszyn i ludzi. – powiedziała Anna Lemańska-Kramer. Firmy współorganizujące Strefę Bezpieczeństwa zaprezentowały wiele innowacyjnych produktów i rozwiązań w działaniu dzięki odwzorowaniu rzeczywistych warunków pracy maszyn na hali produkcyjnej i magazynowej. Pokazano też nowe technologie ochrony ludzi oraz mienia. 
 

Jeśli chodzi o roboty, to oprócz robotów spawalniczych, zrobotyzowanych systemów montażowych, w tym robotów typu delta, czy robotów wspomagających pracę maszyn CNC, wystawcy zaprezentowali wiele modeli robotów współpracujących, czyli tzw. cobotów.
– W tym roku najważniejsi producenci wspólnie stworzyli specjalną Strefę Robotów Współpracujących, które są strategicznym elementem Przemysłu 4.0 i w przyszłości gwarantem optymalizacji procesów produkcyjnych Przemysłu 5.0. Rosnąca popularność cobotów wynika z faktu, że człowiek może z nimi pracować ramię w ramię w jednej przestrzeni, a odpowiednie oprogramowanie wyklucza ewentualną kolizję. Doświadczenia wielu firm produkcyjnych pokazują, że inwestycja w roboty współpracujące stosunkowo szybko się zwraca – podkreślił dyrektor targów ITM.

Kolejną nowością stworzoną w ramach inicjatywy Nauka dla Gospodarki była Strefa Nauki i Start-upów. Jej organizatorzy: Porozumienie Spółek Celowych i Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii to organizacje skupiające łącznie ponad 120 jednostek zajmujących się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni oraz instytutów badawczych.
– Można było tutaj zapoznać się z wynalazkami i start-upami oraz poznać naukowców i osoby odpowiedzialne za współpracę na linii nauka i biznes z 15 polskich uczelni. Zaprezentowano także innowacje w przemyśle oraz sposoby pozyskania dotacji na badania i rozwój – podkreślił Jakub Jasiczak, prezes zarządu spółki celowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. 


W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o Fabryce Przyszłości i Przemyśle 5.0. Fabrykę tę i rozwiązania Przemysłu 5.0 zwiedzający mogli zobaczyć w Specjalnej Strefie przygotowanej przez firmę DBR77. Co ciekawe, całe stoisko DBR77 było odwzorowane w jego cyfrowym bliźniaku.
– Pokazaliśmy zwiedzającym coś wyjątkowego! Przemysł 4.0 jest jak labirynt pełen trudnych definicji i technologii: IoT, big data, AI, digital twin. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, a optymalizacja produkcji i zapewnienie stabilności dostaw to sprawa najważniejsza dla każdej firmy. Pomagamy im przejść przez ten technologiczny labirynt – mówił Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający w DBR77. 

Oczywiście nie są to jedyne interesujące inicjatywy i produkty, jakie odwiedzający tegoroczne targi ITM mogli obejrzeć w Poznaniu. Zapraszam zatem do obejrzenia naszej targowej fotorelacji i mam nadzieję, że dzięki niej choć trochę udało mi się odtworzyć targową atmosferę.

Przypisy