Redukcja biegu jałowego sprężarek

Utrzymanie ruchu

W artykule dot. strat w produkcji sprężonego powietrza, zamieszczonym w nr 1/2016 SUR, zasygnalizowany został m.in. problem strat biegu jałowego. Straty te stanowić mogą nawet powyżej 10% całości energii pobieranej przez sprężarki. Poprzez właściwe sterowanie pracą sprężarek i zaprojektowanie zbiorników buforowych obniżyć można ten rodzaj strat do ok. 5%. W przypadku sieci sprężonego powietrza, która dostarczyła danych dla artykułu, straty energii na bieg jałowy zredukowane zostały z pierwotnie 9% do 4% po optymalizacji systemu (okres zwrotu z inwestycji poniżej 2 lat). Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na możliwości i opisanie sposobu redukcji biegu jałowego sprężarek.

 

Optymalizacja biegu jałowego

W cyklu pracy każdej sprężarki wyróżnić można trzy zasadnicze tryby:

REKLAMA

1. Rozruch (zwykle z przełącznikiem gwiazda – trójkąt);

2. Tłoczenie;

3. Bieg jałowy (praca bez tłoczenia).

Jedynie tryb tłoczenia jest użyteczny, ale bez dwóch pozostałych tłoczenie nie byłoby możliwe. Są one złem koniecznym. Na rozruch użytkownik nie ma wpływu, może co najwyżej rzadziej go przeprowadzać (powodując w zamian znaczne wahania ciśnienia w sieci). Może natomiast podjąć zadanie redukcji czasu trwania biegu jałowego.

Najprostszą metodę sterowania sprężarką stanowi tryb start/stop realizowany poprzez załączanie albo wyłączanie silnika w zależności od poziomu ciśnienia powietrza na wyjściu. Dla poprawnej pracy w tym przypadku konieczne jest wprowadzenie dwóch poziomów ciśnienia: dolnego pmin, przy którym następuje załączenie, oraz górnego pmax, przy którym silnik jest wyłączany. Różnica obydwu ciśnień Δp musi być przy tym odpowiednio duża, aby nie następowało zbyt częste załączanie sprężarki (liczba maksymalna załączeń w cią...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy