REKLAMA
Systemy zarządzania energią elektryczną w zakładzie produkcyjnym mogą realizować kilka istotnych funkcji. Ich proporcje powinny zostać zoptymalizowane dla każdego przedsiębiorstwa indywidualnie, zależnie od jego specyfiki (m.in. wielkości, profilu produkcyjnego, trybu pracy i cyklu produkcyjnego itd.).
Funkcje te to przede wszystkim:
- Optymalizacja (jakościowa, organizacyjna i kosztowa) dostaw i dystrybucji energii w zakładzie – chodzi tu zarówno o warunki współpracy z dostawcą energii elektrycznej, jak i funkcjonowanie sieci dystrybucji.
- Optymalizacja poboru energii elektrycznej w poszczególnych procesach – należy tu uwzględnić i samą optymalizację procesu sensu stricto produkcyjnego, i procesów warunkujących ich pracę (np. chłodzenie czy ogrzewanie).
- Optymalizacja poboru energii przez konkretne urządzenia – podobnie, chodzi o urządzenia produkcyjne, jak i urządzenia obsługujące produkcję.
Dzięki takiemu podejściu do dostaw, dystrybucji wewnętrznej i zużycia energii przedsiębiorstwo uzyskuje korzyści biznesowe, wśród których na pierwszy plan wysuwają się oszczędności energii oraz ciągłość i stabilność dostaw energii dopasowanych do specyfiki procesu produkcyjnego.
Jednocześnie te zadania systemów zarządzania energią cechują się dość dużym poziomem ogólności. Katedra Metrologii Akademii Górnic...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!