Dziś nie wiemy, czy robot–rycerz Leonarda został przez niego zbudowany. Co ciekawe, fascynacja mechanicznymi postaciami towarzyszyła ludzkości już wcześniej, bo w starożytności, kiedy to przyjaciel Platona, Archytas z Tarentu, 400 lat p.n.e. konstruował mechaniczne zabawki. Ponoć w tych właśnie czasach zbudowany został także gołąb, który umiał latać. Czymże jest też hebrajski Golem, jeśli nie glinianym androidem?
W czasach nowożytnych pierwszy działający robot został zbudowany w 1738 roku. I znowu był to android, tym razem grający na flecie. Skonstruował go Jacques de Vaucanson, ten sam, który zbudował mechaniczną kaczkę, umiejącą jeść i wydalać. Najbardziej zaawansowanym automatem z tego okresu jest natomiast robot-dziewczynka, przez 5 minut grająca na klawikordzie.
Jak zatem wspomnieliśmy na wstępie, pierwsze roboty wzorowane były na świecie ludzi i zwierząt. Dopiero stosunkowo niedawno, bo w latach 50. XX w., robotyka z impetem zaczęła wkraczać w świat przemysłu (choć już w 1937 roku Griffith P. Taylor skonstruował dźwig o pięciu osiach obrotu, napędzany pojedynczym silnikiem elektrycznym). I tak w 1954 roku został złożony pierwszy patent dotyczący robotyki w Wielkiej Brytanii, a George Devola zaprojektował pierwszego programowalnego robota. Cztery...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!