Koniec z problemami prowadzenia węży odciągowych dzięki e-prowadnikowi igus z poprzeczką rozszerzającą

Prowadzenie węży w obrabiarkach CNC, czyli który e-prowadnik z poprzeczkami rozszerzającymi wybrać?

Utrzymanie ruchu Produkcja

– Rozwój maszyn do obróbki drewna zachęca nas do zachowania czystości w przestrzeni roboczej maszyny. Tego rodzaju sypkie zanieczyszczenia (wióry, pył) musimy odmuchiwać bądź odciągać w trakcie procesu obróbki. Częstym problemem jest poprowadzenie rury odciągowej na niemałych odcinkach przejazdu. Idealnym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie prowadnika z poprzeczką rozszerzającą – mówi Rafał Wach, inżynier produktu e-prowadniki firmy igus.

Przykładem wymagań dotyczących prowadzenia węży jest firma Trima.

REKLAMA

Trima Triebeser Maschinenbau GmbH to producent specjalizujący się w centrach obróbczych CNC do obróbki drewna, tworzyw sztucznych i metali lekkich. E-prowadniki miały być wykorzystane do prowadzenia kabli i węża odciągowego do
nowej maszyny.

24-godzinna praca maszyny i ograniczenia przestrzeni odegrały istotną rolę w procesie decyzyjnym dotyczącym wyboru e-prowadnika z poprzeczkami rozszerzającymi. Jakie wyzwania należało wziąć pod uwagę? Który system został ostatecznie wybrany?

Trima: uznany specjalista w dziedzinie produkcji modeli i form

Produkcja modeli i form stawia bardzo wysokie wymagania w zakresie obróbki detali, co często wymaga indywidualnych koncepcji maszyn. Rozwiązania Trima umożliwiają precyzyjną obróbkę detali w produkcji jednorazowej i wielkoseryjnej. Sprawdzają się również w szczególnie wymagającej obróbce trójwymiarowych korpusów. Po wysłaniu maszyn z Niemiec na cały świat są one wykorzystywane w wielu różnych obszarach. Maszyny są wykorzystywane do produkcji okien, schodów, drzwi i mebli, w obróbce łuków, do tworzenia grawerunków oraz do produkcji zabawek, części specjalnych i wielu innych.

Dzięki wszechstronnej wiedzy i wieloletniej tradycji w dziedzinie inżynierii mechanicznej Trima była w stanie ugruntować swoją pozycję w tych obszarach zastosowań. Wewnętrzny dział rozwoju i projektowania, wysoki poziom integracji pionowej oraz kompleksowa obsługa, zapewniająca zdolność operacyjną maszyny, również odegrały tu ważną rolę.

Wymagania dotyczące e-prowadników z poprzeczkami i e-prowadników rozszerzających

Obrabiarki do produkcji modeli i form, takie jak te zaprojektowane przez firmę Trima, są zasadniczo dostępne w technologii trzy- lub pięcioosiowej. W przyszłości nacisk zostanie położony na technologię pięcioosiową, która oferuje jeszcze większą różnorodność zastosowań. Dotyczyło to również tego projektu. Obrabiarka miała zostać zaprojektowana do produkcji narzędzi odlewniczych. Została wyposażona w głowicę kardanową, która mogła dotrzeć do każdego rogu obrabianego przedmiotu bez kolizji. Specyfikacje maszyny stawiały wysokie wymagania wszystkim komponentom. Napędy musiały działać niezawodnie, a wrzeciono nie mogło się nagrzewać. Wszystkie kable i węże na osiach X, Y i Z musiały poruszać się bezpiecznie i bez awarii.

Ta maszyna jest używana głównie do obróbki drewna, więc ssanie jest tu niezwykle istotne. W tym środowisku problemem nie są wióry, ale pył drzewny, który w żadnym wypadku nie może się zapalić. Kompletna obudowa byłaby najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale również najdroższym. Ze względu na koszty zdecydowano się więc na zastosowanie węża odciągowego, który musi być prowadzony w sposób bezpieczny i czysty.

Który e-prowadnik został użyty? Jakie były zalety tego rozwiązania?

W jaki sposób spełniono wymagania dotyczące prowadzenia kabli i węży w obrabiarce? Bardzo duży e-prowadnik musiał zostać użyty do prowadzenia obszernego węża odciągowego, który ma ponad 6 m długości, średnicę 300 mm i od razu rzuca się w oczy. Podczas gdy mniejsze węże można łatwo prowadzić w e-prowadniku, tutaj sprawdziłby się tylko e-prowadnik z poprzeczkami rozszerzającymi.

Po szczegółowych konsultacjach wybrane zostało rozwiązanie z modułowego systemu e-prowadników, składającego się z 70 000 części, E4/light, a konkretnie wersja e-prowadnika z poprzeczkami. Nadaje się on do węży o maksymalnej średnicy zewnętrznej 300 mm. Poprzeczki są montowane bezpośrednio na łączniku bocznym, zapewniając optymalne prowadzenie węży i przewodów. Poprzeczki rozszerzające są tak sztywne, że zapewniają bezpieczne prowadzenie nawet pod obciążeniem na całym odcinku bez dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Przyjazne dla przewodów e-prowadniki E4/light umożliwiają tak pożądaną ciągłą pracę.

Modele 3D CAD wszystkich e-prowadników igus, również tych z poprzeczkami rozszerzającymi, można pobrać za darmo i bez rejestracji na stronie www.igus-cad.com.

Te serie e-prowadników mają warianty poprzeczek rozszerzających:

  • E4Q: E4Q.58 | E4Q.82
  • E4.1: E4.32 | E4.42 | H4.32
  • E4.1L: E4.38L | E4.48L | H4.64L
  • E2/000: 2400 | 2450 | 2500 | 2600 | 2650 | 2700 | 3400 | 3450 | 3500

 

E-prowadniki igus można łatwo zintegrować

Podczas konsultacji poruszono również kwestię ograniczonej przestrzeni dostępnej dla klienta. W końcu podczas budowy maszyny liczy się każdy centymetr. Specjalną cechą konstrukcyjną osi Y jest to, że oprócz nieporęcznego węża odciągowego e-prowadnik z poprzeczkami rozszerzającymi przenosi również e-prowadnik E2/000 prowadzący przewody zasilające. Jest to kolejny sposób na zaoszczędzenie miejsca w konstrukcji maszyny.

Inne wbudowane systemy e-prowadników to uniwersalny e-prowadnik E4.1 na osi X i kolejny e-prowadnik E2/000 na osi Z. Trima stosuje separatory dla wszystkich zainstalowanych e-prowadników. Zaokrąglone kontury pozwalają tym wewnętrznym elementom oddzielającym zapewnić długą żywotność przewodów w trudnych warunkach codziennej pracy i zawsze utrzymywać je w linii, ponieważ prowadzone kable nie mogą się ślizgać ani plątać. 

Przypisy