PROBLEMATYKA RUROCIĄGÓW PREIZOLOWANYCH
Zagadnienie eksploatacji rurociągów preizolowanych układanych w gruncie w wielu zakładach i przedsiębiorstwach jest traktowane po macoszemu. Służby utrzymania ruchu często wychodzą z założenia, że jeśli wszystko funkcjonuje, to nie ma potrzeby wykonywania sprawdzeń. Niestety, taką zasadę wyznają także służby eksploatacyjne w wielu przedsiębiorstwach ciepłowniczych, czyli te, które powinny mieć największą świadomość. W celu zapoznania Państwa z tą tematyką rozpoczynamy cykl artykułów przedstawiających to istotne zagadnienie. W pierwszym poruszona zostanie problematyka ogólna związana z bezpieczeństwem transportu czynnika rurociągami preizolowanymi, w następnym tekście będzie mowa o zasadach diagnostyki rurociągów, w trzecim zaś opisany będzie temat napraw rurociągów preizolowanych. W artykułach omawiane będą przede wszystkim rurociągi ciepłownicze, jednak w wielu aspektach można to rozszerzyć także na rury transportujące inny czynnik.
REKLAMA
Zdając sobie sprawę, że służby mają wiele zajęć ważniejszych od czytania, tym szczególnie zagonionym polecam skrót polegający na czytaniu tylko tekstu w ramkach, w których będą zawarte kluczowe zagadnienia.
WSTĘP
Pod pojęciem „rurociągi preizolowane” można spotkać się z produktami o różnej budowie. W niniejszym opracowaniu będzie omawiana podstawowa wersja rurociągów tworząca tzw. układ związany: czarna stalowa rura przewodowa – pianka poliuretanowa (PUR) – polietylenowa rura płaszczowa (PEHD). Standardowym wyposażeniem wszystkich akcesoriów – rur, kolan, trójników, zaworów i in. – są elementy systemu nadzoru nazywanego potocznie systemem alarmowym. W Polsce spotyka się dwie wersje nadzoru różniące się zasadą lokalizacji miejsca zawilgocenia. Jest to powszechnie stosowany system impulsowy oraz system rezystancyjny potoczne nazywany systemem Brandes. Więcej szczegółów na temat tych rozwiązań przedstawię w następnym artykule omawiającym diagnostykę rurociągów preizolowanych. Opisywane zasady i metody nie dotyczą rurociągów preizolowanych, w których rura przewodowa jest z tworzywa sztucznego, np. z polietylenu sieciowanego (PEX) czy polibutylenu (PB). Można natomiast znaleźć głębokie analogie w przypadku zastosowania rur przewodowych z innych metali, np. z miedzi lub stali nierdzewnych. Jak już wspomniałem, mowa będzie o rurociągach ciepłowniczych, chociaż
w dużym zakresie będzie to dotyczyć rurociągów technologicznych. Kwalifikacja zależeć jednak będzie od transportowanego medium.
PRZEPISY
W firmach zajmujących się dystrybucją ciepła sprawy bezpieczeństwa dostaw są uregulowane prawnie. Ustawa Prawo energetyczne poprzez rozporządz...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!