Jak w trudnych warunkach otoczenia zmierzyć długość (szybko i powtarzalnie)?
Podczas tworzenia przyjaznego dla operatora oprzyrządowania często zastanawiamy się jak ułatwić mu wykonywanie pomiarów. Najczęściej mierzymy długość przedmiotów, aby w prosty sposób określić np. miejsce wykonania cięcia. Innym wyzwaniem jest pomiar przemieszczenia w chwili, kiedy potrzebujemy znać dokładne położenie np. ruchomej głowicy, szczególnie, gdy ruch głowicy może być realizowany za pomocą przekładni o nieliniowym przełożeniu.
REKLAMA
Maszyna może nie posiadać odpowiednich czujników i oprogramowania pozwalających na wskazanie pożądanej przez operatora wartości. Jej konstrukcja często nie pozwala na zamontowanie skomplikowanego systemu pomiarowego. My jednak musimy wykonać pracę.
Obserwując takie sytuacje opracowaliśmy rozwiązanie, które pozwala na dokonywanie odczytu położenia liniowego, bądź kątowego i jest łatwe do adaptacji na różnego typu mechanizmach maszyn. Pomiar jest wykonywany bezpośrednio na elemencie wykonawczym maszyny, czyli w miejscu, które wykonuje pracę. Zalety tego rozwiązania przedstawiamy w dalszej części artykułu, na przykładzie wdrożenia u jednego z naszych Klientów.
Czym jest i jak działa układ pomiarowy MPI-15?
Układ pomiarowy MPI-15 składa się z centralki sterującej, modułu baterii, czujnika magnetycznego oraz specjalnego liniału, który naklejany jest na modernizowaną maszynę. Liniał może odczytywać przemieszczenie i real...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!