Inwestycja w nowoczesne technologie zrobotyzowane – analiza kosztów

Technologie

Robotyzacja zakładów przemysłowych niesie ze sobą korzyści w postaci wzrostu wydajności produkcji. Do jej niewątpliwych zalet należy także poprawa jakości produktów oraz optymalizacja kosztów. Wiele firm decyduje się na zakup robotów także ze względu na brak wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych. Wciąż jednak pozostaje pytanie, czy koszty inwestycyjne, jakie należy ponieść na zakup technologii zrobotyzowanych, są w stanie zwrócić się w akceptowalnym czasie?

Zagadnienie jest bardzo obszerne, podobnie jak obszerna jest lista technologii uznawanych za zrobotyzowane. Trudno bowiem porównać koszt zakupu kilkutonowego robota, który pracuje w wydzielonej klatce, z ceną zakupu niewielkiego cobota, czyli robota współpracującego z człowiekiem. O ile pierwszy typ robota znajduje zastosowanie głównie w dużych przedsiębiorstwach, które stać na poniesienie dużych nakładów inwestycyjnych, o tyle coboty cieszą się popularnością również w małych i średnich firmach produkcyjnych oraz w branży magazynowej i logistycznej. 
Nie mogąc zatem określić, ile kosztują roboty (ze względu na znaczne zróżnicowanie ich cen i funkcji), warto zastanowić się, ile czasu musi upłynąć, aby przedsiębiorstwo osiągnęło zwrot z inwestycji. Wielu producentów na swoich stronach internetowych zamieszcza specjalne kalkulatory, które pomagają w ocenie opłacalności zakupu robota. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć sposoby, w jakie dokonać można kalkulacji zwrotu z inwestycji. Warto jednak pamiętać, że będą to wyliczenia oparte na szacunkowych danych i nie są one w stanie zastąpić precyzyjnej analizy kosztów zakupu i wdrożenia technologii zrobotyzowanej.

REKLAMA

Co należy wziąć pod uwagę?

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy