Innowacyjne magnetyczne metody oceny stanu elementów urządzeń energetycznych

Artykuły
Niektórzy twierdzą, że nie sztuką jest znalezienie usterki, jeśli ona już występuje, ale niedopuszczenie do takiej sytuacji. Czy jednak w praktyce jest to możliwe? Czy możemy przewidzieć wystąpienie nieciągłości materiałowych, zanim one powstaną?

Tak, ale pod jednym warunkiem. Potrzebna jest kompleksowa wiedza o stanie elementu konstrukcji, gdzie owe nieciągłości zazwyczaj występują. Jakie informacje są tu potrzebne? Wiadomo, że czynnikami stymulującymi zarodkowanie i rozwój nieciągłości są degradacja mikrostruktury oraz naprężenia. Czy można już szybko i skutecznie ocenić poziom naprężeń oraz zaawansowanie procesu degradacji? Metody takiej „prenatalnej” diagnostyki są już dostępne i gotowe do stosowania w krajowym przemyśle.

REKLAMA

Diagnostyka „prenatalna”

Dla służb utrzymania ruchu (SUR) przewidywanie zagrożeń mogących wystąpić na eksploatowanych instalacjach oraz zapobieganie im to chleb powszedni. Badania diagnostyczne stanu urządzeń są aktualnie traktowane, nie bez kłopotów, jako ważny element programu PCM (Predictive Condition Monitoring) [1]. Przeprowadzane dziś działania diagnostyczne dotyczą głównie poszukiwania nieciągłości. Szczególnie niebezpieczne są nieciągłości przypowierzchniowe, gdyż od nich zaczynają rozwijać się makropęknięcia, które są przyczyną większości typowych awarii urządzeń energetycznych pracujących w warunkach wysokiej temperatury i obciążeń mechanicznych.

Ciągła presja na wydłużanie czasu eksploatacji, a także zaostrzanie przepisów związanych z kontrolą jakości oraz bezpieczeństwem pracujących instalacji i urządzeń wymusza poszukiwanie nowych, niestandardowych sposobów diagnostyki. Ocena rzeczywistego stanu technicznego eksploatowanego urządzenia to podstawa do stworzenia dobrego planu remontowego lub inwestycyjnego oraz niezbędny wsad do planu zarządzania ryzykiem. Służby utrzymania ruchu pracujące w branży energetycznej są najbardziej predysponowane do poszukiwania rozszerzonej, kompleksowej informacji o stanie konstrukcji ze względu na liczne modernizacje w szybko starzejącej się substancji krajowej energetyki [2].

Jakich nowych informacji powinni zatem poszukiwać pracownicy SUR? Potrzebne są im wszak metody pozwalające zdiagnozować nie sam fakt wystąpienia nieciągłości, ale...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy