Powodem popularności chłodzenia adiabatycznego jest to, że takie rozwiązanie uznawane jest za bardziej ekonomiczne w porównaniu z klimatyzacją sprężarkową, zarówno podczas eksploatacji, jak i na etapie nakładów inwestycyjnych. Warto przy tym zauważyć, że budynki z halami produkcyjnymi zwykle posiadają także pomieszczenia administracyjne, socjalne, techniczne i magazynowe. Chłodzenie adiabatyczne pozwala na stworzenie odpowiednich warunków do pracy w każdym z wymienionych pomieszczeń oddzielnie.
REKLAMA
Co to jest chłodzenie adiabatyczne?
Proces adiabatyczny charakteryzuje się tym, że w jego trakcie nie zachodzi wymiana ciepła z otoczeniem, a zatem Q = const. Warunek braku przepływu ciepła można spełnić, przeprowadzając proces bardzo szybko. Chłodzenie adiabatyczne, zwane też wyparnym lub ewaporacyjnym, to z kolei proces polegający na nawilżaniu powietrza w warunkach adiabatycznych, czyli w sytuacji, w której energia ta nie jest ani doprowadzana, ani pobierana z powietrza. Ciepło niezbędne do odparowania wody jest pobierane z powietrza i dzięki temu jego temperatura spada.
Na halach produkcyjnych obniżanie temperatury powietrza nawiewanego może następować w drodze nawilżania wodnego w komorach zraszania lub komorach z wypełnieniem zraszanym. Tam, podczas stykania się powietrza z wodą, realizowana jest przemiana adiabatyczna.
Chłodzenie adiabatyczne – sposób działania
Podstawowym zadaniem chłodzenia adiabatycznego jest z...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!