Chłodzenie adiabatyczne hal produkcyjnych

Raport

W obiektach wielkokubaturowych, do których należą hale produkcyjne, stosuje się system chłodzenia adiabatycznego. To bardzo efektywne rozwiązanie, które nie tylko wspomaga, ale często wręcz zastępuje system klimatyzacji.

Powodem popularności chłodzenia adiabatycznego jest to, że takie rozwiązanie uznawane jest za bardziej ekonomiczne w porównaniu z klimatyzacją sprężarkową, zarówno podczas eksploatacji, jak i na etapie nakładów inwestycyjnych. Warto przy tym zauważyć, że budynki z halami produkcyjnymi zwykle posiadają także pomieszczenia administracyjne, socjalne, techniczne i magazynowe. Chłodzenie adiabatyczne pozwala na stworzenie odpowiednich warunków do pracy w każdym z wymienionych pomieszczeń oddzielnie.

REKLAMA

Co to jest chłodzenie adiabatyczne?

Proces adiabatyczny charakteryzuje się tym, że w jego trakcie nie zachodzi wymiana ciepła z otoczeniem, a zatem Q = const. Warunek braku przepływu ciepła można spełnić, przeprowadzając proces bardzo szybko. Chłodzenie adiabatyczne, zwane też wyparnym lub ewaporacyjnym, to z kolei proces polegający na nawilżaniu powietrza w warunkach adiabatycznych, czyli w sytuacji, w której energia ta nie jest ani doprowadzana, ani pobierana z powietrza. Ciepło niezbędne do odparowania wody jest pobierane z powietrza i dzięki temu jego temperatura spada.
Na halach produkcyjnych obniżanie temperatury powietrza nawiewanego może następować w drodze nawilżania wodnego w komorach zraszania lub komorach z wypełnieniem zraszanym. Tam, podczas stykania się powietrza z wodą, realizowana jest przemiana adiabatyczna. 

Chłodzenie adiabatyczne – sposób działania

Podstawowym zadaniem chłodzenia adiabatycznego jest z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy