Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z podstawowych praw zagwarantowanych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (art. 66 Konstytucji). Ochrona życia i zdrowia pracowników jest również podstawowym obowiązkiem pracodawcy (art. 15 Kodeksu pracy – dalej k.p.). Artykuł 207 § 2 Kodeksu pracy wręcz nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
W tym artykule chciałabym skupić się na logistyce i sposobach zapobiegania wypadkom w tej branży.
Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych. Działania logistyczne mogą obejmować (choć nie muszą się do nich ograniczać): obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie.
Słysząc słowo „logistyka”, wyobrażamy sobie najczęściej, „na pierwszym planie” w procesie pracy, ciągniki siodłowe, naczepy i samochody dostawcze, ale pojawiają się też wózki widłowe. Niestety, ale liczba wypadków z udziałem wózków widłowych wciąż jest spora, a skutki tych wypadków są bardzo często ciężkie albo śmiertelne. Najczęstsze zdarzenia z udziałem wózka to potrącenia pieszych (wraz z najechaniem na kończyny dolne), przewrócenia wózków, czy upadek wózków z ramp załadunkowych.
REKLAMA
Statystycznie
Dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że liczba wypadków przy pracy w logistyce („Transport i gospodarka magazynowa”) wyniosła 5780 (w tym śmiertelnych 37, a ze skutkiem ciężkim 21). Jest to 8% ogólnej liczby wypadków zgłoszonych w Polsce w 2021 roku. Przeliczając te dane na 1000 osób zatrudnionych mamy wskaźnik 6,17. Ogólny wskaźnik wypadkowości dla Polski za rok 2021 wyniósł 5,1. Oznacza to, że wskaźnik wypadkowości dla „Transportu i gospodarki magazynowej” jest wyż...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!