Każda maszyna jest zagrożeniem
Takie, choć nieco uogólnione stwierdzenie, można przyjąć za pewnik. Wiąże się z nim zagadnienie tzw. bezpieczeństwa funkcjonalnego, które odnosi się do systemu sterowania, czujników czy zewnętrznych urządzeń, a jego celem jest redukcja lub nawet całkowite wykluczenie zagrożeń. Istnieje bardzo szeroka gama urządzeń, które mają temu służyć. Są to m.in. blokady czy wyłączniki bezpieczeństwa, czujniki i systemy sterujące. Coraz częściej stosowane są także elementy optoelektroniczne, do których należą kurtyny świetlne, czy bariery i skanery laserowe.
Bezpieczeństwo funkcjonalne regulowane jest przepisami szeregu norm, w tym norm branżowych, które wymagają, aby na etapie projektowania i produkcji maszyny oraz jej oprogramowania przeprowadzić wstępną analizę zagrożeń i ryzyka, a także wdrożyć zabiegi zmniejszające niebezpieczeństwo.
Nowoczesne linie produkcyjne stają się systemami autonomicznymi i często nie wymagają dużej ingerencji człowieka w proces wytwórczy. Bez wątpienia jednak prawidłowe ich funkcjonowanie powinno zostać zapewnione przez precyzyjne rozmieszczenie czujników oraz ustalenie tzw. miejsc inspekcyjnych, czyli punktów dostępowych, w których autoryzowani pracownicy służb utrzymania ruchu będą mieli możliwość dokonania niezbędnych prac konserwacyjnych.
Oczywiście, należy też zapewnić bezpieczeństwo w...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!