Aktualizacja wiedzy z zakresu bezpieczeństwa jest niezbędna, ponieważ przepisy w tej dziedzinie zmieniają się dość dynamicznie. W ostatnim czasie dużo mówi się o zmianie przepisów dotyczących maszyn. Wymagania bezpieczeństwa dla maszyn są regulowane Dyrektywą maszynową 2006/42/WE, która została wprowadzona do prawa polskiego rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. z 2008 r. Nr 199, poz. 1228 z późn. zm.).
REKLAMA
Nowe rozporządzenie UE
Dnia 29 czerwca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE opublikowano tekst rozporządzenia (UE) 2023/1230 w sprawie maszyn oraz w sprawie uchylenia dyrektywy 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Rady 73/361/EWG. Nowy przepis dopasowano do nowych wyzwań wynikających z postępu technicznego; rozporządzenie będzie stosowane od dnia 14 stycznia 2027 r.
Do 13 stycznia 2027 r. włącznie należy przestrzegać wymagań wynikających z Dyrektywy 2006/42/WE, również deklaracja zgodności WE powinna stwierdzać zgodność z Dyrektywą maszynową. Jednak maszyny wprowadzane do obrotu lub oddawane do użytku od 14 stycznia 2027 r. będą musiały spełniać wymagania nowego rozporządzenia maszynowego.
Nowe rozporządzenie ustanawia nowe ramy prawne (z ang. New Legislative Framework – NLF), których celem jest wprowadzenie do obrotu w Unii Europejskiej bezpiecznych maszyn i obejmuje nowe zagrożenia związane z powstającymi technologiami. Informacje na temat bezpieczeństwa będą musiały być przekazywane wraz z każdym produktem, ale domyślnie stosowane będą instrukcje w formacie cyfrowym. Informacje w wersji papierowej nadal będą udostępniane na prośbę klientów. Nowe przepisy odnoszą się także do cyberprzestępczości i sztucznej inteligencji.
Rozporządzenie wprowadza również obowiązek przeprowadzania oceny zgodności przez osobę trzecią w odniesieniu do maszyn tzw. wysokiego ryzyka (szczególnie niebezpieczne). W obecnej dyrektywie załącznik nr 4 wymienia maszyny szczególnie niebezpieczne. Są to:
- pra...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!