Analiza FMEA

Utrzymanie ruchu

Każde przedsiębiorstwo dąży do minimalizacji kosztów produkcji swoich wyrobów przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiej ich jakości. Można to osiągnąć np. poprzez planowanie jakości produktu na poziomie strategicznym. Największe możliwości zapobieżenia wystąpieniu błędów posiada projektant tworzący nowy wyrób, ponieważ gdy produkt trafi już do produkcji seryjnej lub nawet do klienta – możliwości likwidacji błędów są ograniczone i jednocześnie bardzo kosztowne. Dobrym przykładem takiego stanu są globalne akcje serwisowe niektórych koncernów motoryzacyjnych.

Metoda FMEA jest powszechnie stosowana w rozwoju i produkcji przemysłu w różnych fazach cyklu życia produktu. Aby jednak osiągnąć zadowalające efekty z jej wprowadzenia, wymaga pełnego zaangażowania wyspecjalizowanej kadry na różnych szczeblach zarządzania i produkcji. Tylko takie podejście – oprócz wzmocnienia relacji międzyludzkich (zespołowa praca i duże zaangażowanie każdego w powstający wyrób) – jest w stanie przynieść znaczne korzyści finansowe (zależne od ilości produkcji) wynikające z minimalizacji kosztów związanych z naprawą błędów i poprawą jakości wyrobów poprzez niewprowadzanie do obrotu wyrobów wadliwych.
FMEA jest jedną z głównych metod analizy przyczyn i skutków wad stosowaną zarówno w kontroli wyrobów, jak i procesów. Problematyka utrzymania jakości jest bardzo ważnym czynnikiem rozpatrywanym na wysokich szczeblach zarządzania w wielu przedsiębiorstwach. Takie aspekty, jak potrzeba nieprzerwanej modyfikacji wyrobów i dążenie do podniesienia efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw, powodują, że coraz większą wagę przywiązuje się do jakości procesów wytwórczych i produktów finalnych. Z kolei dążenie do poprawy jakości produkcji wywiera nacisk na wprowadzanie nowych technologii pociągający za sobą wzrost wydajności pracy, tworzenie kultury wspierającej innowacje, nowoczesność produktów, mniejsze zużycie surowców, zwiększony efekt proekologiczny i lepsze wykorzystanie środków produkcji. Aby możliwe było zachowanie takiego trendu, niezbędny jest proces kontrolno-monitorujący, którego zadaniem jest analiza przyczyn i skutków powstających wad i nieprawidłowości zarówno w samym procesie, jak i w gotowym wyrobie. Jedną z kluczowych metod analizy możliwości i efektów powstawania wad jest metoda FMEA (ang. Failure Mode and Effects Analysis). 

REKLAMA

FMEA – metoda analizy przyczyn i skutków wad 

Metoda FMEA jest sposobem identyfikacji przyczyn i skutków powstawania potencjalnych błędów, które mogą wystąpić zarówno w fazie projektowania, jak i wytwarzania. Eliminacja wad jeszcze przed powstaniem nowego wyrobu jest szczególnie istotna z punktu widzenia korzyści ekonomicznych, ale również względów bezpieczeństwa. Opisywana metoda, która dokładnie sprecyzowana została w normie PN-IEC 812:1994 jako Procedura analizy rodzajów i skutków uszkodzeń oficjalnie została opracowana w USA i wydana 9 listopada 1949 r. jako procedura MIL-P 1629 Procedure for Performing a Failure...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy