komentarze
Więcej komentarzy

Jak rozwinął się rynek systemów bezpieczeństwa w 2016 r.?

Patrząc na tegoroczne wyniki sprzedaży firmy Pilz, z całą pewnością mogę powiedzieć, że jest to dobry rok dla systemów bezpieczeństwa, choć obserwując trendy, jest jednak parę zaskoczeń. Wszystkie analizy rynkowe, jakie znam, przepowiadały, że rynek „klasycznych” przekaźników będzie się kurczył na rzecz dynamicznego wzrostu przekaźników konfigurowalnych i systemów sterowania związanych z bezpieczeństwem. Tak rzeczywiście było przez ostatnie 2 lata, gdzie dynamika rozwiązań programowalnych była dużo większa. Jednak w tym roku dynamika wzrostu „klasycznych” przekaźników dorównała rozwiązaniom programowalnym. Trudno jednak przewidywać, jak sytuacja w tym obszarze będzie się rozwijać.

Kolejnym zaskoczeniem - tym razem negatywnym - jest niższy niż oczekiwany wzrost rozwiązań pozwalających na decentralizację systemów bezpieczeństwa. Decentralizacja to jeden z bardziej widocznych trendów rynkowych, więc spodziewam się, że w przyszłości sytuacja w tym obszarze będzie się poprawiać.

Dla odmiany w tym roku bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie zainteresowanie naszym systemem bezpieczeństwa SafetyEye, który pozwala na wirtualne (za pomocą kamer i oprogramowania) wyznaczanie stref bezpieczeństwa wokół maszyny. Jest to jednak bardzo mocno związane z rosnącym zainteresowaniem robotami kolaborującymi. W niektórych aplikacjach nasz system stanowi dość naturalne rozwiązanie, które po instalacji pozwala na wykorzystanie pełni możliwości w zakresie współpracy człowieka z robotem. Również tutaj spodziewam się rosnącego zainteresowania rynku.

Analizując dalej naszą ofertę, jest to też bardzo dobry rok dla wszelkich rozwiązań związanych z monitorowaniem bezpiecznej prędkości. Coraz więcej klientów rozumie, że nie zawsze w sytuacji zagrożenia trzeba wyłączać maszynę. Czasami po prostu wystarczy spowolnić jej pracę, co znakomicie wpływa na poprawę jej efektywności. Analiza tego roku pozwala mi optymistycznie patrzeć w przyszłość. Tam, gdzie rynek powinien rosnąć, mamy naprawdę atrakcyjną ofertę.

Komentarza udziela:
Dariusz Kowalski,
Dyrektor Generalny Pilz Polska

Kategorie: Bezpieczeństwo i higiena

pozostałe komentarze
najpopularniejsze
Redakcja:
Aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich
treści w serwisie zaloguj się bądź zarejestruj
Forum Media Polska
FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
ul. Polska 13, 60-595 Poznań
Tel. 061 66 83 116