Europejska koncepcja kształtowania bezpieczeństwa maszyn

Niezależnie od tego, czy maszyna jest nowa, czy stara, przepisy definiują sposób i metody zapewnienia odpowiedniego poziomu jej bezpieczeństwa. W przypadku maszyn nowych sposób ten jest jasno określony w dyrektywach. Natomiast w przypadku maszyn starych, gdzie mamy wymagania minimalne, zmienia się tylko sposób osiągnięcia akceptowanego poziomu bezpieczeństwa maszyn.

 

REKLAMA

​​

DWA OBSZARY BEZPIECZEŃSTWA

Europejska koncepcja kształtowania bezpieczeństwa w dosyć naturalny sposób została podzielona na dwa obszary. Już w momencie powstawania Unii Europejskiej w umowach między pierwszymi państwami członkowskimi pojawiły się zapisy, które miały spowodować, że warunki obrotu towarami między państwami, jak i warunki bezpieczeństwa pracy będą spójne we wszystkich krajach. Pierwszy obszar dotyczy rynku obrotu maszynami, który wynika z art. 95 Traktatu Amsterdamskiego (TA) o swobodnym przepływie towarów, z kolei art. 137 (TA) stał się źródłem drugiego obszaru dotyczącego eksploatacji wyprodukowanych i wprowadzonych na rynek maszyn. Dyrektywy europejskie zaczęły powstawać dopiero na podstawie tych pierwszych traktatów, których zapisy, choć bardzo ogólne, mówiły o tym, że każde państwo jest zobligowane do tego, żeby lokalnie stworzyć wymagania prawne, które będą spójne z pozostałymi państwami.

W obszarze dotyczącym handlu oraz budowy maszyn powstały tzw. dyrektywy ekonomiczne, które w pewien sposób regulowały zasady dotyczące budowy oraz produkcji maszyn, a także wprowadzania maszyn na rynek wspólnoty europejskiej. Jedną z nich jest dyrektywa maszynowa 2006/42/WE, która zaczęła obowiązywać w Polsce i w Europie od 29.12.2009 r. Potocznie mówi się, że dotyczy ona maszyn „nowych”, natomiast z punktu widzenia prawa nie jest istotny rzeczywisty wiek maszyny, a moment jej wejścia po raz pierwszy na rynek Wspólnoty. Istotne jest, żeby umieć odpowiednio zakwalifikować dany wyrób, towar czy w tym przypadku maszynę, aby wiedzieć, względem której dyrektywy powinniśmy ją zweryfikować. Warto...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy