Zastosowanie techniki RFID do ewidencji i inwentaryzacji majątku w trudnych warunkach przemysłowych

Artykuły
Sposób szybkiego przeprowadzenia inwentaryzacji maszyn, urządzeń i narzędzi za pomocą RFID UHF.

Istotnym elementem w procesie ewidencji i inwentaryzacji majątku przedsiębiorstwa jest maksymalne zautomatyzowanie procesów w taki sposób, aby zredukować udział czynnika ludzkiego oraz zminimalizować ryzyko powstawania błędów.

REKLAMA

​​

Automatyzacja procesu inwentaryzacji i ewidencji w trudnych warunkach przemysłowych jest możliwa dzięki zastosowaniu techniki RFID, która w znaczący sposób pozwala skrócić czas potrzebny do identyfikacji maszyn i urządzeń technicznych.

Technologia RFID a przemysł

RFID (ang. Radio-frequency identification) to inaczej system identyfikacji radiowej wykorzystujący fale radiowe do przesyłania danych pomiędzy anteną a wybranym obiektem (produkt, urządzenie, osoba, dokument) oznaczonym specjalnym tagiem RFID. Całość odbywa się na odległość, bezdotykowo, wystarczy jedynie zbliżenie elementów wchodzących w skład systemu RFID, czyli znacznika (zwanego też tagiem, chipem, krążkiem) i specjalnego czytnika.

Technologia RFID szczególnie przydaje się w trudnych warunkach przemysłowych, gdzie oznakowanie jest nieczytelne, procesy są znacznie utrudnione i wymagają zaangażowania pracowników i długich godzin spędzonych nad dokumentami czy arkuszami. To najszybszy i zarazem najskuteczniejszy sposób, by ewidencję i inwentaryzację w hali fabrycznej czy zakładzie przemysłowym przeprowadzić przy bardzo małym zaangażowaniu zasobów ludzkich i materialnych.

Przykład zastosowania RFID w przemyśle

Przykład zastosowania technologii RFID w przemyśle stanowi wykorzystanie technologii radiowej w celu ewidencji obiektów. Może to dotyczyć zarówno kontenerów, kuwet, palet, jak i wózków widłowych używanych do transportu materiałów, surowców i wyrobów. W związku z ich ciągłym przemi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy