Aktualny numer

Służby Utrzymania Ruchu 4/2018

Energia do działania

Inwestowanie w zieloną energię to nie tylko trend, ale powoli już obowiązek dyktowany normami prawnymi. Pomimo początkowych dość wysokich kosztów związanych głównie z zainwestowaniem w OZE, z czasem firmy rejestrują odczuwalne korzyści z powodu zmniejszenia kosztów działania przedsiębiorstwa. Pamiętajcie, że można uzyskać dofinansowanie na OZE, które pomoże poprawić efektywność energetyczną Waszej firmy. Jednak przed taką inwestycją warto wykonać także audyt energetyczny, który pomoże obnażyć problemy i działania wpływające na marnotrawstwo energii. W wielu firmach wpływ na zmniejszenie zużycia energii może mieć zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, np. lepsze zarządzanie klimatyzacją, wymiana oświetlenia na LED czy zmiana dostawcy prądu czy gazu.

W dodatku specjalnym przyglądamy się kolejnej ważnej dla działu UR kwestii – gospodarce smarowniczo-olejowej. W artykule Miłosza Cieszyńskiego – Syntetyczne smarowanie (s. 80) analizujemy wybór syntetycznych środków smarnych i ich wpływ na sprawniejsze funkcjonowanie maszyn. Autor przedstawia w artykule innowacyjny smar, którego głównym składnikiem jest… woda! Natomiast Kamil Szydło w artykule Total Fluid Management – kompleksowy problem z głowy (s. 86) przedstawia wady i zalety outsourcingu gospodarki smarowniczej oraz przybliża usługi jakie można zlecić firmie zewnętrznej w tym zakresie.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z programem tegorocznego VII Ogólnopolskiego Szkolenia Służb Utrzymania Ruchu na www.szkolenie-sur.pl. W tym roku spotykamy się w dniach 16-17 października, ponownie w Hotelu Poznańskim w Luboniu pod Poznaniem, gdzie w trakcie praktycznych warsztatów będziemy rozwiązywać codzienne problemy szefów utrzymania ruchu.

Życzę miłej lektury i, ze względu na porę roku, udanych urlopów!

Anna Zięba

Redaktor prowadząca

„Służby Utrzymania Ruchu”

ZAMÓW PRENUMERATĘ

 

Kategorie: Automatyka i mechanika, Bezpieczeństwo i higiena, Diagnostyka i media, Energetyka i ochrona środowiska, Hydraulika i pneumatyka, IT i ICT, Logistyka produkcji, Oleje i środki smarne, Robotyka i sterowanie, Zarządzanie, HR i szkolenia

najpopularniejsze
Redakcja:
Aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich
treści w serwisie zaloguj się bądź zarejestruj
Forum Media Polska
FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
ul. Polska 13, 60-595 Poznań
Tel. 061 66 83 116