17.07.2018

260 suwnic i wciągników pod stałym nadzorem technicznym

Elektrociepłownia wysokiej mocy w Mannheim.

Zakład Grosskraftwerk Mannheim AG (GKM) generuje energię i ciepło dla dynamicznie rozwijającego się regionu metropolitalnego Rhein-Neckar. Funkcjonowanie elektrociepłowni opiera się na złożonych procesach, w których kluczową rolę odgrywa liczna flota suwnic przemysłowych i wciągników. Niezawodna praca tych urządzeń jest szczególnie istotna dla utrzymania ich gotowości do użytku w przypadku napraw w GKM. Dlatego każde z około 260 urządzeń wymaga corocznej konserwacji i inspekcji bezpieczeństwa. Zadanie to powierzono w GKM doświadczonym specjalistom od suwnic - firmie Konecranes. Portal klienta yourKonecranes.com znacznie zwiększa wydajność procesów konserwacji, a kondycję każdego z 260 urządzeń w GKM można na bieżąco monitorować.

Uruchomiony w 2015 r. blok 9. elektrociepłowni GKM to jedna z najwydajniejszych elektrowni węglowych na świecie - wydajność paliwowa sięga tu 70%. Do transportu, konserwacji i podnoszenia w zakładzie GKM używana jest ogromna flota suwnic i wciągników różnych typów i marek, licząca 260 urządzeń. Niezawodność tego sprzętu na kluczowe znaczenie. Dlatego wszystkie prace związane z konserwacją i inspekcjami tych urządzeń powierzono firmie Konecranes - jednemu z czołowych światowych producentów suwnic i wciągników.

Pełny proces serwisowy: kompletny obraz bieżącej kondycji wszystkich suwnic

Każde z 260 urządzeń dźwigowych musi co roku przejść inspekcję bezpieczeństwa (UVV) i konserwację - od prostych wciągników łańcuchowych po 300-tonową suwnicę zainstalowaną przez specjalistów Konecranes w nowym bloku 9. elektrociepłowni. Jak jednak szybko i bezpiecznie uzyskać jasny obraz stanu urządzeń w tak licznej flocie suwnic i wciągników? Dzięki najlepszemu w branży chmurowemu portalowi klienta yourKonecranes.com jest to możliwe, i to niezależnie od liczby użytkowanych suwnic i wciągników.

Wizyty serwisowe idealnie skoordynowane z procesami operacyjnymi

Na początku każdego roku specjaliści z Konecranes uzgadniają z GKM terminy prac konserwacyjnych i inspekcji bezpieczeństwa. „Generowanie energii obejmuje wiele złożonych procesów. Rozważmy taki przykład: opalanie kotłów wymaga co roku około 3 milionów ton węgla kamiennego. Węgiel trzeba rozładowywać na pomostach ładunkowych, składować i w odpowiednim czasie dostarczać do czterech bloków elektrowni systemem przenośników.

Ogromne znaczenie dla konserwacji i napraw wszystkich tych instalacji mają niezawodne suwnice i wciągniki mówi Michael Griesheimer, który odpowiada za konserwację tych systemów w GKM.

Planowanie zleceń serwisowych wymaga szczegółowego monitorowania procesów operacyjnych w celu wyznaczenia optymalnego terminu konserwacji. W portalu yourKonecranes.com personel GKM może w każdej chwili sprawdzać zaplanowane daty. Platforma yourKonecranes.com umożliwia też bieżące zamawianie serwisu przez Internet.

Konserwacja: urządzenia wszystkich typów i marek

Suwnice i wciągniki w elektrociepłowni GKM różnią się wiekiem, marką i historią eksploatacji. Oznacza to, że podczas wykonywanej przez Konecranes kontroli konieczne jest uwzględnianie wymogów każdego urządzenia z osobna. Przeprowadzenie konserwacji i inspekcji wszystkich urządzeń dźwigowych w GKM co roku zajmuje technikom Konecranes około trzech miesięcy. Dzięki portalowi yourKonecranes.com technicy serwisowi mają na smartfonie lub tablecie mobilny dostęp do wszystkich informacji o każdym urządzeniu, od parametrów technicznych po raporty z testów, niezależnie od lokalizacji na rozległym terenie zakładu. Po każdej kontroli technicy serwisu aktualizują dane urządzeń w portalu, dzięki czemu personel GKM może na bieżąco śledzić postępy corocznej konserwacji.

Dokumentacja: bieżący dostęp do danych 260 suwnic i wciągników

Po zakończeniu każdego zlecenia konserwacji specjaliści Konecranes generują raport z testów dla każdego z 260 urządzeń i podają rekomendacje optymalizacji pracy. Personel GKM ma internetowy dostęp do wszystkich raportów w portalu yourKonecranes.com. Szczególnie przydatna jest funkcja wyszukiwania, w której wyniki można grupować według różnych kryteriów, takich jak priorytet konserwacji, ostatnie czynności lub nowo zamówione usługi.

Konserwacja: efektywny serwis i ocena stanu

Procesy produkcyjne w elektrociepłowni GKM wymagają precyzyjnej koordynacji czasowej, więc maksymalna dostępność suwnic i wciągników ma kluczowe znaczenie. Dlatego też eksperci Konecranes oceniają stan poszczególnych urządzeń już na etapie kontroli. W razie stwierdzenia, że urządzenie może działać nieprawidłowo lub ulec awarii, konieczne jest szybkie działanie. Każde z urządzeń dźwigowych jest w portalu yourKonecranes.com przypisane do jednej z czterech jednostek elektrociepłowni GKM. Dzięki temu odpowiednie działy szybko otrzymują jasne powiadomienia i możliwe jest sprawne zlecanie napraw.

- Wydajne funkcjonowanie wszystkich czterech jednostek elektrociepłowni wymaga koordynacji złożonych procesów. Dlatego musimy mieć całkowite zaufanie do niezawodności wszystkich suwnic i wciągników. Utrzymywanie bieżącej kontroli nad 260 urządzeniami dźwigowymi to poważne wyzwanie. Dzięki portalowi klienta yourKonecranes.com dokładnie znamy stan każdego urządzenia w każdej chwili. Portal jest cały czas ulepszany, a doświadczeni specjaliści Konecranes czynnie nas wspomagają i przekazują cenne rady, aby wszystkie urządzenia były przez cały czas gotowe do pracy - mówi Michael Griesheimer.

- Portal yourKonecranes.com bardzo usprawnia funkcjonowanie całej elektrociepłowni w Mannheim. Nasi klienci w Polsce i z innych krajów korzystają z portalu klienta yourKONECRANES, który daje szybki i wygodny dostęp do danych serwisowych suwnicy, informacji eksploatacyjnych z funkcji TRUCONNECT i szczegółowych danych poszczególnych urządzeń. Możliwe jest też grupowanie danych oraz szybkie ich wyświetlanie, analizowanie i przesyłanie, co pozwala podejmować trafne decyzje dotyczące konserwacji - dodaje Grzegorz Kozak, service district manager.

O firmie Konecranes
Konecranes należy do czołowych globalnych dostawców innowacyjnych rozwiązań podnoszenia dla zakładów produkcyjnych i przetwórczych, stoczni i portów - Lifting Businesses™. Poza rozwiązaniami podnoszenia zwiększającymi wydajność pracy firma Konecranes oferuje również dostosowany do potrzeb klienta serwis wszelkiego rodzaju urządzeń podnoszących. Grupa Konecranes zatrudnia 16 200 pracowników w 600 lokalizacjach i 50 krajach. Akcje spółki Konecranes są notowane na giełdzie helsińskiej (Nasdaq Helsinki Ltd) pod symbolem KCR1V.

Kategorie: Automatyka i mechanika, Energetyka i ochrona środowiska

pozostałe newsy
najpopularniejsze
Redakcja:
Aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich
treści w serwisie zaloguj się bądź zarejestruj
Forum Media Polska
FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
ul. Polska 13, 60-595 Poznań
Tel. 061 66 83 116