05.10.2017

Wsparcie od igus przyczynia się do zdobycia tytułu mistrza świata na międzynarodowych zawodach robotów RoboCup 2017

Zespoły NimbRo i B-Human to zwycięzcy międzynarodowych mistrzostw piłkarskich robotów rozgrywanych w Japonii.

Umiejętności takie jak wysoki wykop piłki, kopnięcie piłki w ruchu, wyskok w powietrze oraz podniesienie się po upadku, nie są już tylko zarezerwowane dla profesjonalnych piłkarzy - teraz wykonują je również roboty z zespołów NimbRo oraz B-Human. Zespoły z Bonn i Bremy zaprezentowały szczyt swoich umiejętności podczas międzynarodowych mistrzostw RoboCup rozgrywanych w Japonii. W kategorii TeenSize humanoidalnej ligi piłki nożnej, zespół NimbRo z Bonn zdobył tytuł mistrza świata dzięki wsparciu Platformy Humanoidalnej (Humanoid Platform) od igus. Zespół B-Human z Bremy sponsorowany przez firmę igus obronił tytuł mistrza w lidze Platformy Standardowej.

RoboCup to najważniejsze międzynarodowe rozgrywki w dziedzinie robotyki, które służą jako miejsce do testowania nowych rozwiązań oraz wymiany wiedzy. W tym roku, mistrzostwa RoboCup zorganizowane zostały w Nagoya, w Japonii, gdzie, 20 lat temu, rozegrano pierwsze międzynarodowe mistrzostwa piłkarskie robotów. Podczas 4-dniowego turnieju roboty o najbardziej urozmaiconej i zaawansowanej technologii rywalizowały w 17 dyscyplinach. Od piłki nożnej przez konserwację/serwis po logistykę. W kategorii TeenSize humanoidalnej ligi piłki nożnej, zespół NimbRo z Bonn przy wsparciu Platformy od igus zdobył tytuł mistrza świata. Zespół B-Human z Bremen sponsorowany przez firmę igus, podczas fascynującego pojedynku, obronił tytuł mistrza w lidze Standard Platform (Platformy Standardowej). 

Otwarta Platforma Humanoidalna od igus na drodze do sukcesu

W ubiegłym roku zespół NimbRo zdobył tytuł mistrza świata w kategorii TeenSize humanoidalnej ligi piłki nożnej. Również w tym roku, pracownicy i studenci grupy roboczej Autonomous Intelligent Systems (Autonomiczne Systemy Inteligentne) na Uniwersytecie w Bonn po raz kolejny uczestniczyli w otwartej Platformie Humanoidalnej od igus. Są to roboty typu open-source, o wysokości 92cm, wydrukowane w technologii 3D z materiału PA12. Humanoidalna Platforma od igus została opracowana przy współpracy firmy igus oraz Uniwersytetu w Bonn w projekcie transferu finansowanego przez Niemiecką Fundację Badań. Dzięki systemowi robolink, igus oferuje ekonomiczne zestawy modułowe z dziedziny robotyki, które mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle oraz badaniach naukowych. 

- W tym roku, Humanoidalna Platforma od igus przeszła kilka aktualizacji. Ulepszyliśmy zarówno percepcję oraz poprawiliśmy stabilność ruchu robota. W poprzednich latach tylko dwóch graczy z danego zespołu mogło znajdować się na boisku, natomiast w tym roku, po raz pierwszy, trzy roboty z danej drużyny mogły wziąć udział w grze, co wymusiło na nas konieczność rozwinięcia koordynacji robotów - powiedział prof. dr Sven Behnke, szef grupy roboczej działającej przy uniwersytecie.

Ulepszenia te okazały się być strzałem w dziesiątkę. We wszystkich meczach, zespół z Bonn nie stracił żadnej bramki, a pokonując drużynę HuroEvolutionTN z Tajwanu 2-0 wrócił do domu z Pucharem Mistrza Świata.

Zwycięska passa zespołu B-Human w lidze Standard Platform (Platformy Standardowej)

Po raz kolejny, w tym roku, zespół z Uniwersytetu w Bremie, sponsorowany przez igus, pokazał olbrzymią klasę podczas rozgrywek w lidze Platform Standard. W tej kategorii wszystkie roboty rywalizowały z pięcioma przystosowanymi do komunikacji robotami NAO. Dzięki oprogramowaniu, B-Human wygrał nie tylko zawody techniczne, ale również konkurencję w mieszanym zespole jako B-HULKS, razem z zespołem HULKS z TU Hambug-Harburg, oraz w ekscytującym finale wygrał całe mistrzostwa.

- Świeżo utworzona sztuczna nawierzchnia uniemożliwiała naszym graczom zagranie dalekiej piłki, co sprawiało, że gracz blisko bramki przeciwnika musiał długo oczekiwać na piłkę podczas gdy roboty z Uniwersytetu w Lipsku stwarzały dużo okazji do strzelenia gola. Dzięki mocnej obronie i dwóm celnym strzałom, udało nam się zwyciężyć 2:1 - informuje dr Tim Laue, lider zespołu B-Human. 

INFORMACJA O IGUS:
Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 3 180 pracowników na całym świecie. W 2016 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 592 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania

Kategorie: Automatyka i mechanika, Robotyka i sterowanie

pozostałe newsy
najpopularniejsze
Redakcja:
Aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich
treści w serwisie zaloguj się bądź zarejestruj
Forum Media Polska
FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
ul. Polska 13, 60-595 Poznań
Tel. 061 66 83 116