29.08.2017

Producent żywności: roczne oszczędności wynoszące ponad 27 tys. euro

Technologia Molded-Oil firmy NSK pozwoliła dużemu producentowi żywności na uzyskanie ponad 27 tys. euro oszczędności związanych z eksploatacją głównego przenośnika w piekarni.

Producent doświadczał awarii co 6 tygodni, co powodowało konieczność wymiany około 36 łożysk rocznie. Wiązało się to z przestojami i znacznymi stratami produkcji.

W wysoce konkurencyjnej i pełnej presji branży przetwórstwa żywności, wzrost kosztów produkcji oraz przestoje były oczywiście nie do przyjęcia. Postanowiono zatem znaleźć źródło bardziej trwałych łożysk. Podczas tych poszukiwań o poradę poproszono inżyniera z Programu Wartości Dodanej AIP firmy NSK. Analiza aplikacji przeprowadzona przez NSK wykazała, że łożyska ulegały awariom z powodu braku smarowania, jak również wnikania do ich wnętrza wody i twardych cząstek.

Po zakończeniu analizy, NSK zaleciła zainstalowanie na próbę łożysk Molded-Oil, aby zademonstrować korzyści płynące z ich stosowania. Próba trwała ponad dwa lata i w tym czasie nie odnotowano żadnej awarii łożysk. Jest to oczywista poprawa w stosunku do trwałości standardowych łożysk wynoszącej tylko sześć tygodni. Klient zyskał spore oszczędności dzięki poprawie wydajności pracy maszyny, unikając przy tym kosztów utraconej produkcji.

Technologia Molded-Oil została opracowana przez NSK w celu znaczącego zwiększenia niezawodności łożysk i zapewnienia ich bezobsługowej pracy. Łożyska Molded-Oil wykorzystują impregnowaną olejem żywicę poliolefinową do zapewnienia smarowania łożyska. Inni producenci łożysk stosują podobne rozwiązania, jednak tylko NSK zapewnia ponad 50- procentową zawartość oleju (objętościowo), znacznie prześcigając pod tym względem konkurencję.

Molded-Oil to opatentowany środek smarny opracowany specjalnie do aplikacji wymagających znacznego poziomu higieny, takich jak przemysł spożywczy. Środek smarny Molded-Oil jest dostarczany poprzez mechanizm stopniowego uwalniania. Zapewnia to dostarczanie do łożyska wymaganej ilości środka smarnego w całym okresie eksploatacji. Jednocześnie, minimalizowane jest ryzyko wycieków, co sprawia, że praca łożyska jest wyjątkowo gładka i skrajnie mało prawdopodobne jest wystąpienie jakiegokolwiek zanieczyszczenia procesu produkcji.

Techniczna charakterystyka materiału zapewnia stały dopływ środka smarnego, zależny od temperatury. Zatem w miarę wzrostu ilości generowanego ciepła rośnie też ilość dostarczanego środka smarnego. Łożyska wykorzystujące technologię Molded-Oil stanowią rozwiązanie problemu utraty smaru w łożyskach narażonych na wnikanie wody.

NSK oferuje tę technologię w standardowych łożyskach kulkowych poprzecznych, łożyskach baryłkowych i łożyskach stożkowych o średnicach otworu do 110 mm. W przypadku zastosowań w środowiskach żrących lub w niektórych zakładach produkujących żywność, łożyska mogą być wykonane ze stali nierdzewnej.

Łożyska toczne to kluczowe elementy maszyn i urządzeń przetwarzających żywność, a ich niezawodność i trwałość eksploatacyjna znacząco wpływają na koszty operacyjne. Ponadto, w miarę wzrostu tempa rozwoju technologii łożyskowej, okazje do transferu technologii oznaczają, że łożyska mogą odgrywać większą rolę w redukcji całościowych kosztów posiadania maszyn do przetwarzania żywności. Redukcję tę osiąga się jednak nie przez dostarczanie tańszych komponentów, ale przez stosowanie najnowocześniejszych materiałów oraz technologii uszczelniania i smarowania, ulepszających konstrukcję maszyn, prowadząc tym samym do zmniejszenia kosztów utrzymania ruchu.

O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w "Total Quality". Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.). Więcej informacji - zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl.

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
Agnieszka Nawrocka
Telefon: +48 22 6451525
Faks: +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

Kategorie: Automatyka i mechanika, Logistyka produkcji

pozostałe newsy
najpopularniejsze
Redakcja:
Aby uzyskać pełny dostęp do wszystkich
treści w serwisie zaloguj się bądź zarejestruj
Forum Media Polska
FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
ul. Polska 13, 60-595 Poznań
Tel. 061 66 83 116